Gaile neslēpa, ka daudzos uzrunātajos kandidātos ir skepse gan par Rīgas satiksmes reputāciju, gan iespēju uzņēmumā strādāt. "Daudziem kandidātiem nav ticības, ka darbs padomē uzņēmumā tiešām varēs ko mainīt. Taču mēs cenšamies viņus pārliecināt, ka padomē tiešām strādās profesionāļi, nevis ielikteņi," sacīja Gaile.
Kopumā uz konkrēto amata pozīciju uzņēmums līdz šim esot izvērtējis 117 kandidātus. CV un motivētu pieteikumu vēstuli kandidāti var iesniegt līdz 23. aprīlim.
Kā ziņots, konkursā Rīgas satiksmes padomes locekļu kandidātu atlasei un novērtēšanai izvēlēta personāla atlases kompānija Arista Excecutive Search Latvia, kas šo uzdevumu veiks par līgumcenu 32 300 eiro apmērā.
Padomes pienākumi būs apstiprināt vidēja termiņa darbības stratēģiju un kārtējā gada budžetu, ievēlēt valdes priekšsēdētāju un valdes locekļus, kā arī pastāvīgi uzraudzīt, lai kapitālsabiedrības lietas tiktu kārtotas saskaņā ar normatīvo aktu, kapitālsabiedrības statūtu, kapitālsabiedrības dalībnieku sapulces lēmumu prasībām.
Tāpat padomei tiks uzticēts pārstāvēt kapitālsabiedrību tiesā visās kapitālsabiedrības celtajās prasībās pret valdes locekļiem un valdes locekļu celtajās prasībās pret kapitālsabiedrību, izskatīt kapitālsabiedrības gada pārskatu, valdes ziņojumu un valdes priekšlikumus par peļņas izlietošanu, apstiprināt darījuma slēgšanu starp kapitālsabiedrību un valdes locekli vai revidentu, kā arī veikt citus pienākumus.
Prasības pretendentiem ir augstākā akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība, ne mazāk kā piecu gadu profesionālā darba pieredze vadošā amatā, izpratne par finanšu un risku vadību un iekšējo auditu, kā arī izpratne par Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme darbības jomu.
Tāpat kandidātiem jābūt izpratnei par korporatīvās pārvaldības principiem, tai skaitā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) korporatīvās pārvaldības principiem un vadlīnijām, ir vēlama pieredze satiksmes un transporta jomā, kā arī jāatbilst citām izvirzītajām prasībām.