VID neviens nav spējis sniegt ticamus pierādījumus, ka dārgie tīrīšanas līdzekļi pirkti un nogādāti SIA Rīgas satiksme. Visdrīzāk, uzņēmumam nāksies valsts budžetā atmaksāt nodokļus 100 000 eiro apmērā. Iespējams, izmeklēšanu sāks arī Finanšu policija.
VID darījumu pārbaudīja vairāk nekā trīs mēnešus. Raidījums vēsta, ka ceturtdien Rīgas satiksmes vadošās amatpersonas iepazīstinātas ar VID veiktā audita secinājumiem. Viņu vidū arī vadītājs Leons Bemhens.
Auditā atklāts, ka Rīgas satiksmē it kā piegādātajai precei nav izcelsmes dokumentu. To vairāk nekā gadu palīdzējis noslēpt Kontroles daļas priekšnieka vietnieks Vjačeslavs Stunžāns. Viņa firma iepriekš piegādāja mazgāšanas līdzekļus un trūkstošās nanotehnoloģiskās preces aizstāja ar savas firmas iepirkto, vēsta raidījums.
VID prasījis ziņas gan Vācijā, gan Austrijā, kur noskaidrojis, ka nanoķīmija uz Latviju nav sūtīta. VID arī izsekojis naudas plūsmai, proti, izpētījis, kur palikusi Rīgas satiksmes maksātā nauda. Un ir pierādīta shēmā iesaistītās Vitas Baurovskas iepriekš sniegtā informācija, proti, Latvijas firmas vairākus simtus tūkstošus skaitījušas tālāk uz ārzonu firmu kontiem Honkongas un Ķīnas bankās. Pēc Baurovskas ziņām, nauda no turienes izņemta un atgādāta atpakaļ uz Rīgu, kur to sadalījušas kādas par apdrošinātājiem sauktas personas Antonijas ielā 23.
Bemhens, vaicāts, kā rīkosies tagad, kad VID darījumu atzinis par fiktīvu un valstij jāatmaksā 100 000, norāda: "Nekā tamlīdzīga! Tātad VID pagaidām ir sagatavojis projektu. Mēs pagaidām par viņu runājam. Tad skatīsimies."
Viņš joprojām uzskata, ka nekāda krāpšanās nav notikusi. "Mūsu rīcībā ir tie paši pierādījumi, kuri bija pirms tam. Tātad VID tos acīmredzot nav pietiekami izvērtējis," saka Bemhens. Jautāts, kurš atbildēs par zādzību un nodokļu izkrāpšanu "Rīgas satiksmē", uzņēmuma vadītājs norāda, ka atturētos runāt terminos "zādzība" un "nodokļu izkrāpšana". "Kā jau es teicu, process nav beidzies. Gala rezultāts nav sasniegts," viņš norāda, vēlreiz sakot, ka "nav notikusi nekāda nanotehnoloģiju naudas zādzība. Ir normāls līgums. Ar normālu preču piegādi. Normālu preču izlietojumu."
Pašvaldības uzņēmuma vadībai vēl ir divas nedēļas jaunu pierādījumu iesniegšanai VID.
Par nanoķīmijas iegādi un izlietošanu atbildīgais Stunžāns joprojām ir atstādināts no amata pienākumu pildīšanas uz nezināmu laiku. Neviens cits uzņēmumā par notikušo nav saukts pie atbildības. Konkrētus atbildīgos varētu noskaidrot Finanšu policijas sākta izmeklēšana. VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone apstiprina, ka par darījumiem, kur izvairīšanās no nodokļu nomaksas pārsniedz 18 000 eiro, VID informāciju automātiski nodot tālāk finanšu noziegumu izmeklētājiem.
Jau vēstīts, ka pirms dažiem mēnešiem Rīgas satiksme dienesta pārbaudē par mazgāšanas līdzekļu iepirkumu nekādus pārkāpumus nekonstatēja - visi mazgāšanas līdzekļu iepirkumi notikuši atbilstoši ārējiem un iekšējiem normatīviem, 16.februārī sasauktā preses konferencē paziņoja pārbaudes komisijas vadītāja, uzņēmuma Administratīvo resursu pārvaldības direktore Elīna Epalte-Drulle.
Tomēr uz laiku, kamēr citās valsts institūcijās - prokuratūrā un VID - notiek izmeklēšana saistībā ar šo jautājumu, ar 16.februāri tika nolemts atstādināt no darba Stunžānu, kurš, kā toreiz ziņoja Nekā personīga, bijis iesaistīts iespējamā krāpšanas shēmā.
Raidījums arī vēstīja, ka Valsts policija maija sākumā veica pirmās kratīšanas šajā lietā, tomēr netika veikta kratīšana pašā Rīgas satiksmē.