Par Zatlera Reformu partijas (ZRP) iniciēto priekšlikumu labklājības ministre Ilze Viņķele (Vienotība) izsakās rezervēti, vispirms norādot - Labklājības ministrija (LM) to skatīs un vērtēs arī pieredzi, kāda ir citām valstīm ar salīdzināmu sociālās apdrošināšanas sistēmu. «Uzskatu, ka tomēr visvairāk jāatbalsta ir brīdī, kad vecākiem atbalsts tiešām ļoti nepieciešams, piemēram, kad bērni mazi, jālaiž skolā,» saka ministre. Kad vecāki sasniedzot pensijas vecumu, bērni parasti jau ir izauguši. I. Viņķele arī saka: «Neliels atbalsts jau šobrīd ir - sievietēm bērnu kopšanas atvaļinājuma laikā valsts veic sociālās iemaksas no 50 latiem», taču jautājums ir, vai šāds atbalsts ir pietiekams.
Saeimas deputāte Zanda Kalniņa-Lukaševica (ZRP) norāda - piemaksas pie pensijas par izaudzinātajiem bērniem ir viens no ZRP piedāvātajiem risinājumiem dzimstības stimulēšanai. Viņa min piemēru: sieviete audzinājusi trīs bērnus, visdrīzāk viņai nācies atteikties no ieguldījuma karjeras veidošanā, tāpēc piemaksas pie pensijas būtu kā atbalsts. «Efektīvs, stimulējošs instruments. Arī kā simbols - valsts parāda, ka tai dzimstība ir svarīga,» paskaidro Z. Kalniņa-Lukaševica. Latvijas Pensionāru federācijas prezidente Aina Verze atbalstītu šādu priekšlikumu - «tas būtu psiholoģiski iedarbīgs atbalsts tieši jauniem cilvēkiem».
Vienas no pašām lielākajām Latvijas ģimenēm - Daugavpilī dzīvojošās Činikailo ģimenes mamma Marija saka - mājās man šobrīd ir tik daudz darba, ka par strādāšanu pagaidām nedomāju. Pieci bērni nav sasnieguši skolas vecumu, divi skolu beiguši, bet pārējie skolā. Vecākajam dēlam Pāvelam ir jau 20 gadu, viņš jau pelna pats. Mazākais dēliņš ir tikai dažas dienas vecs, viņam vecāki vēl pat nav paspējuši izdomāt vārdu. «Visa ģimene mazo ļoti gaidīja, arī uz dzemdību nodaļu nāca visi bērni,» saka Marija.
Viņas vīrs Vasilijs visus šos gadus strādā, taču Marija pati strādājusi divus gadus - pirms laulībām par vilciena pavadoni. «Par iztiku nesūdzamies, taču bez sociālajiem pabalstiem un pašvaldības palīdzības diez vai varētu iztikt,» saka Marija. Ģimene mēnesī 400 latu tērējot tikai par ēdienu. Grūti arī esot visiem kopā kaut kur aizbraukt - ne vien tāpēc, ka mašīnā ir deviņas vietas, kopā apmeklēt pasākumus arī nav lēti. «Rīgas zoodārzā esam bijuši tikai ar vecākajiem bērniem, nevaram atļauties biļetes. Tāpēc dodamies uz mazo Daugavpils zoodārzu,» saka Marija. Taču šai ģimenei gadā ir daudz vairāk svētku dienu nekā vairumam citu ģimeņu. Sirsnīgi tiek atzīmētas visu bērnu dzimšanas dienas.
Marija pieļauj, ka varētu atsākt strādāt, taču ne drīzumā. Par valdības ieceri izvērtēt iespējas sniegt papildu atbalstu pie pensijas viņa saka: «Tas būtu ļoti labs novērtējums, jo patiesībā bērnu audzināt - tas ir smags darbs.» Cik lielu pensiju Marija šobrīd ir nopelnījusi, viņa nezinot. Kā Diena uzzināja LM, pat ja sieviete nav strādājusi vispār - tikai audzinājusi bērnus, viņa tiek apdrošināta no valsts pamatbudžeta - mēnesī no 50 latiem 20%, proti, 10 latu, aiziet pensiju apdrošināšanai, 1,5% - bezdarba apdrošināšanai. Kamēr tiek saņemta šī apdrošināšana, tā iekļaujas kā darba stāžā. Ja stāžs ir no 10 līdz 20 gadiem, minimālais pensijas apjoms ir 49,5 lati.