Pašlaik oficiāli Rīgas domes līmenī šo rajonu turpina uzskatīt par nākotnes pilsētu, un 9. martā pašvaldība saņēma Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vēstuli ar atļauju uzsākt Skanstes apkaimes teritorijas lokālplānojuma īstenošanu.
Jāpaspēj iepirkums
Tramvajs ir sabiedriskā transporta mugurkauls ne tikai tāpēc, ka videi draudzīgs, bet arī ar lielāko ātruma potenciālu, Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē šonedēļ izteicās Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktora vietniece Ilze Purmale. SIA Rīgas satiksme (RS) gan tieši pēdējā laikā izpelnījusies kritiku par to, ka 1. tramvaja maršrutā ieviestais līkums gar Centrāltirgu paildzina laiku ceļā par vairāk nekā trim minūtēm, savukārt zemās grīdas tramvaju ieviešanas projektā līdz šim ne viss rit gludi, jo solītie tramvaji, kam bija jākursē jau pērnā gada nogalē, uz Rīgu nav piegādāti joprojām, aizbildinoties ar ieilgušajiem testa braucieniem. Skanstes līnija veidotu loku, savienojot Pētersalas un Krišjāņa Barona ielu. Turpmākajos plānos esot arī tramvaja attīstība Purvciema un Rumbulas virzienā.
Skanstes tramvaja projektu vada Igors Volkinšteins, kuram, pēc RS pārstāves Ritas Šaļņovas vārdiem, esot liela pieredze, tajā skaitā iepriekšējā zemās grīdas tramvaja projekta īstenošanā. Volkinšteinam nudien ir pieredze, bet ne vienmēr veiksmīga – 2009. gadā viņu atbrīvoja no RS valdes locekļa amata, kad, gatavojot trolejbusu iepirkumu, tika sajaukti lati ar eiro un paņemts mazāks kredīts, nekā nepieciešams. Tagad projekta kopējās izmaksas bez PVN ir 97,4 miljoni eiro, no tiem ES Kohēzijas fonda finansējums ir 70 miljoni, bet RS finansējums – 27,4 miljoni. Par pašreizējā iepirkuma gaitu FM izsaka satraukumu.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 15. marta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
līkums gar Centrāltirgu ir cūcība
Nopirkta līnija
Neslāvs