Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +14 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 27. septembris
Ilgonis, Ādolfs

Atis Rozentāls

Turpina sarunas par nākotni(6)

Rīgas domes caurlaižu skandāls, kas beidzās ar Jura Pūces (LA) atkāpšanos no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra krēsla un Rīgas domes frakcijas šķelšanos, iedragāja līdzšinējo apvienības Attīstībai/Par! biedru ticību, ka arī nākamajās Saeimas vēlēšanās partija Latvijas attīstībai (LA) un Kustība Par! varētu startēt ar kopīgu sarakstu. Tomēr, kā Dienai apstiprināja abos politiskajos spēkos, sarunas turpinās, un oktobrī tās varētu rezultēties ar lēmumu.

Vajag uzrunāt, nevis pierunāt(3)

Daugavpilī ar vakcinēšanos nav nemaz tik traki, kā izskatās pēc statistikas, ir pārliecināti tie, kas iesaistīti šai procesā.

Ar līdzgaitnieku meklēšanu nesteidzas

Kaut arī līdz Saeimas vēlēšanām vēl ir apmēram gads, dažādas aktivitātes liecina, ka gatavošanās tām norit pilnā sparā. Partijas pakāpeniski arī pauž attieksmi pret iespējām veidot apvienības vai sadarboties savā starpā pēc vēlēšanām. Diena vaicāja vairāku politisko spēku pārstāvjiem par viņu pašreizējiem plāniem, kas gan vēl ir samērā nekonkrēti un izvairīgi. Tomēr dažas tendences iezīmējušās visai skaidri.

Jau divus mēnešus kopā

Aprit tieši divi mēneši, kopš pašvaldības sākušas strādāt jaunajās robežās, ievēlot savu vadību. Sākot darbu, netika slēpts, ka ir ļoti daudz nezināmā un varētu rasties dažādi sarežģījumi, risinot līdzšinējo novadu apvienošanas tehniskās un organizatoriskās problēmas.

Drīzāk labas gribas žests(1)

Valsts līdz šī gada 31. decembrim turpinās finansēt līdz 75 eiro no pabalsta, ko pašvaldības izmaksā Covid19 krīzes skartajiem iedzīvotājiem. Par to Saeima nobalsoja trešdien, 4. augustā, galīgajā lasījumā pieņemot par steidzamiem atzītos grozījumus Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā. Iepriekš bija noteikts, ka pabalstu saistībā ar Covid-19 var saņemt līdz 30. jūnijam. Tiesa, Dienas aptaujāto pašvaldību pārstāvji atzīst, ka šī veida pabalstu iedzīvotāji neprasa un daudz vērtīgāks būtu valsts līdzfinansējums citos gadījumos.

Mazais, bet spītīgais novads

Varakļānu novads pēc Satversmes tiesas sprieduma netika pievienots Rēzeknes novadam, taču nepiepildījās iepriekšējā sasaukuma deputātu, kā arī daudzu iedzīvotāju paustā vēlme pievienoties Madonas novadam. 11. septembrī Varakļānos ievēlēs domi ar 15 deputātiem, kas ir vairāk nekā līdz šim, bet, cik ilgi tā strādās un kāda būs novada nākotne, pašlaik grūti prognozēt.

Svētki notiks, bet ar ierobežojumiem

Jau pagājušajā gadā Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki notika Covid-19 ierobežojumu ēnā, kad apmeklētāju skaits nedrīkstēja pārsniegt 3000. Šogad, ņemot vērā valstī pastāvošos ierobežojumus, svētku apmeklējuma formula ir mainīta – noteicošais būs Covid-19 sertifikāts, kas apliecinās, ka persona ir vīrusu pārslimojusi, vakcinēta pret Covid-19 vai saņēmusi negatīvu testa rezultātu. Dodoties uz svētkiem Aglonā, šim sertifikātam jābūt līdzi kopā ar personu apliecinošu dokumentu.

Brīdina par sertifikātu viltošanas sekām

Lai arī pašlaik nav ierosināta neviena krimināllieta par Covid – 19 digitālā sertifikāta viltošanu, publiskajā telpā reizumis parādās gan jautājumi, vai šādi viltojumi ir iespējami, gan apgalvojumi, ka tādus var noorganizēt.

Vienu velojoslu upurēs(5)

Pēc vakardienas balsojuma Rīgas domes (RD) Satiksmes un transporta lietu komitejā cits pēc cita vārdu ņēma pozīcijā esošie deputāti, lielākoties no Progresīvo/Par! (P/P) frakcijas, lai skaidrotu, kāpēc balsojuši pretēji tam, ko solījuši saviem vēlētājiem. Taču skaidrs ir viens – jautājumā par Čaka ielas turpmāko satiksmes organizāciju ir panākts zināms kompromiss, uzsverot, ka tas ir pagaidu risinājums, kamēr notiks vairāki iecerētie remonti, piemēram, Valmieras ielā.

Neatkāpsies no principiem(19)

Arvien vairāk ir tādu ielu posmu, kuros galvaspilsētā lēnākas satiksmes nodrošināšanai, lai uzlabotu gājēju un riteņbraucēju drošību, tiek izveidotas jaunas saliņas un stabiņu rindas. Bieži vien šādi risinājumi izraisa aktīvu un dusmīgu reakciju, īpaši jau sociālajos tīklos. Tomēr, cik noprotams no Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka Viļņa Ķirša (JV) teiktā Dienai, ar šādu situāciju rīdziniekiem un pilsētas viesiem ir jāsamierinās. Tiesa, pašvaldība plāno sarunas gan ar operatīvajiem dienestiem, gan Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi (NKMP), kas iebilst pret stabiņiem dažās pilsētas ielās.

Novadu līderi ieņem startu

Vakar visās pašvaldībās, kurās šovasar notika vēlēšanas, atbilstoši likumam tika rīkotas pirmās domju sēdes jaunajā sastāvā un izraudzīti priekšsēdētāji un to vietnieki. Daudzviet deputāti tika arī līdz pastāvīgo komiteju apstiprināšanai un izraudzījās izpilddirektorus. Tādējādi uzsākts darbs jaunajās pašvaldībās, kādas tās izveidotas pēc administratīvi teritoriālās reformas (ATR).

Cīnās ar pagātnes rēgiem(1)

Pamatīgi – par 19,1 miljonu eiro – samazinot izdevumus, pašvaldības uzņēmums Rīgas satiksme (RS) 2020. gadu pabeidzis ar viena miljona eiro peļņu, kas būtu lielāka, taču 2,4 miljonus nācies samaksāt Konkurences padomes aprēķinātajās soda naudās par 2012. un 2013. gadu. Preses konferencē RS valdes loceklis Gints Zeltiņš tos nosauca par pagātnes rēgiem, piebilstot, ka beidzot ir izdevies izveidot arī nelielu drošības spilvenu, jo «nav izslēgts, ka pagātnes rēgi mūs vēl panāk».

Kad uzvar mazāka novada līderis(3)

Ierastas ir mazāko novadu iedzīvotāju bažas, ka lielajā apvienotajā novadā viņiem nebūs pārstāvniecības. Tomēr vēlēšanu rezultāti liecina, ka ir vairākas pašvaldības, kurās lielāko atbalstu ir ieguvuši mazāko novadu līderi. Dažos gadījumos tas noticis apzināti, jau sākumā paredzot šādu iznākumu, citviet šāds rezultāts ir pārsteigums, un nav arī zināms, vai mazāku atbalstu ieguvušo sarakstu pārstāvji pret šādu līderi neapvienosies, lai atstātu viņu mazākumā.

Partijas vētī vēlēšanu rezultātus(3)

Pirms pašvaldību vēlēšanām visai izplatīts bija viedoklis, ka vietvaras iedzīvotāji vēlē pēc atpazīstamām personībām un mazāk ņem vērā partiju piederību. Vēlēšanām beidzoties, gan redzams, ka politiskie spēki tomēr diezgan cītīgi skaita iegūtās vietas un izplata paziņojumus par savām sekmēm.