Tiek norādīts, ka līdz iespējamiem lēmumiem par izmeklēšanas atjaunošanu var paiet pat vairāki mēneši. Šo pārbaužu gaismā amatu varētu zaudēt KNAB Operatīvo izstrāžu nodaļas vadītājs Juris Jurašs, kurš daudzus gadus darbojies Strīķes reputācijas pavēnī un tiek uzskatīts par labvēli, kas no lieliem korupcijas skandāliem līdz šim glābis līdzšinējai biroja vadībai visatbalstošākās partijas - Vienotības - pārstāvjus.
Viena no lietām, kas izraisījusi korupcijas apkarošanas bloka jaunās vadības interesi, pēc Dienas rīcībā esošajām ziņām, ir pirms četriem gadiem DP sāktā, bet KNAB izbeigtā pārbaude par Ekonomikas ministrijas (EM) politisko amatpersonu iespējamu piekukuļošanu laikā, kad ekonomikas ministra amatu ieņēma Artis Kampars (Vienotība). Veids, kādā KNAB veicis DP pārsūtītās lietas izmeklēšanu, rada aizdomas par politisku favorītismu biroja līdzšinējā praksē.
Lieta balstījās DP operatīvā ceļā iegūtā informācijā un liecībās no kāda ar atjaunojamiem energoresursiem saistīta uzņēmēja, ka viņš vienā no Rīgas tirdzniecības centriem nodevis vairākus desmitus tūkstošu latu lielu kukuli Klāvam Olšteinam, lai ietekmētu amatpersonu lēmumus par labu savam biznesam. Kukuļa nodošanas laikā, aptuveni pirms četriem gadiem, Olšteins bija toreizējā ekonomikas ministra Kampara partijas biedrs un EM parlamentārais sekretārs.
Olšteins, kurš vairs nedarbojas aktīvajā politikā un nesen nolicis zvērināta advokāta eksāmenu, neatbildēja uz Dienas nosūtītajiem jautājumiem, vai uztur pirms pāris gadiem KNAB sniegtās liecības, ka ticis apmelots un kukuļdošanas fakts nav noticis. Dienai no avotiem, kas informēti par izmeklēšanas gaitu, zināms, ka Olšteins birojā vērsies ar rakstisku apņemšanos iziet melu detektora pārbaudi, kas tā arī nav notikusi, jo pārbaude jau bija izbeigta, paļaujoties tikai uz viņa liecībām.
Toreizējā KNAB priekšnieka vietniece korupcijas apkarošanas jautājumos Strīķe DP pārsūtītās liecības un operatīvā ceļā iegūto pārliecinošo informāciju nodevusi Juraša vadītajai biroja Operatīvo izstrāžu nodaļai. "Nebija skaidrs, pēc kādiem kritērijiem Strīķe sadala lietas, bet bez viņas netika pieņemts neviens lēmums par kriminālprocesa ierosināšanu vai pārbaudes izbeigšanu," Dienai norādīja viens no KNAB jau pametušajiem darbiniekiem, kurš nevēlējās runāt oficiāli. Tas, ka konkrētā lieta tika nodota Operatīvo izstrāžu, nevis Izmeklēšanas nodaļai, deva lielākas garantijas pret informācijas noplūšanu. Juraša vadītajā nodaļā lieta nav izmeklēta un nogulējusi atvilktnē, bet Izmeklēšanas nodaļai, konkrētam izmeklētājam, ar uzdevumu veikt resorisko pārbaudi materiāli nodoti tikai dažas dienas pirms tam procesuāli atvēlētā termiņa beigām.
Tieši ar uztraukumu, ka KNAB varētu atjaunot izmeklēšanu par savulaik politisku apsvērumu dēļ piesegtiem korupcijas gadījumiem, varētu būt izskaidrojami plašākai sabiedrībai grūti izprotamie biroja amatpersonu konflikti un premjerministres Laimdotas Straujumas (Vienotība) apņēmība nomainīt KNAB priekšnieku Streļčenoku.
Visu rakstu lasiet pirmdienas, 13.aprīļa, avīzē Diena!