Pagājušajā nedēļā tika prezentēta VVC lietotne Valodas draugs, kas, kā izstrādātāji norādīja, paredzēta, lai sabiedrība varētu ziņot par valodas pārkāpumiem un uzslavēt uzņēmumus un organizācijas, kas ir draudzīgas latviešu valodai. Taču jau nākamajās dienās pēc lietotnes prezentācijas, kā ziņoja portāls Diena.lv, Valodas draugs tika pakļauta kritikai dažos Krievijas un Krievijas draudzīgos medijos, kas, sabiezinot krāsas, ziņoja, ka viedtālruņu lietotne paredzēta, lai kontrolētu un sodītu krievvalodīgos.
Valodas draugs dažu dienu laikā vietnē Google Play, kas paredzēta, lai lejupielādētu lietotnes, bija savākusi vairākus simtus zemāko iespējamo novērtējumu un komentārus, kas norādīja, ka tā ir "fašistiska un diskriminējoša". Proti, izmantojot interneta terminoloģiju, varēja teikt, ka lietotnei uzbrukuši troļļi. Faktu, ka negatīvo vērtējumu kampaņa vismaz daļēji ir organizēta, nevis dažu lietotāju sašutuma paušana, apliecināja, ka internetā ir atrodamas pamācības un aicinājums "nogremdēt" lietotni. Šīs pamācības arī pārpublicēja vairākas Latvijā darbojošās viltus ziņu un propagandas vietnes, kā piemēram, Focus.ru un Sputnik.
Pēc portāla Diena.lv ziņām par organizēto kampaņu pret lietotni sociālajos tīklos varēja novērot, ka aktivizējas lietotnes aizstāvji, kas mudināja citos doties uz lejuplādes vietu un dot Valodas draugam augstākos novērtējumus kā arī rakstīt pozitīvus komentārus. Proti, var teikt, ka aktivizējās cīnītāji pret troļļiem - tā dēvētie interneta elfi.
Vai mēs varam saorganizēties pretsparam Kremļa troļļiem, dodot Valsts valodas centra @_VVC mobilajai lietotnei "Valodas draugs" objektīvu vērtējumu? https://t.co/foQ6DmIRfG https://t.co/VH3BRTy7wH
— Jānis Iesalnieks?? (@JanisIesalnieks) January 27, 2018
Šobrīd lietotne ir ieguvusi 971 novērtējumu, kas ir visai ievērojams skaits šādai salīdzinoši specifisku funkciju pildošai lietotnei. Salīdzinājumam var norādīt, ka Rīgas Pašvaldības policijas lietotne, kas darbojas nu jau teju trīs gadus un funkcionāli ir līdzīga Valodas draugam, ir saņēmusi tikai 235 novērtējumus.
Tagad negatīvajiem komentāriem pievienojušies dažādi pozitīvi komentāri. "Aplikācija noderīga, jo var ātri ziņot par pārkāpumiem, kas saistīti ar valsts valodas nelietošanu publiskajā sektorā," raksta kāda lietotāja.
Pagaidām gan pozitīvo vērtējumu skaits ir krietni mazāks par negatīvo vērtējumu skaitu.
Cīnīšanas ar interneta troļļiem pasaulē pēdējos gados ir kļuvusi par ierastu praksi. Žurnāls SestDiena pagājušajā gadā rakstīja par pēc Lietuvas parauga Latvijā dibinātu elfu kustību, proti, brīvprātīgo kopu, kuras mērķis ir pamanīt un cīnīties ar cilvēkiem, kas apzināti sniedz nepatiesu un melīgi informāciju.
"Propaganda no Krievijas puses ir pazīstama kopš neatkarības sākuma, es to atceros. Sākumā tā bija drukātā prese un TV, bet tagad tā plašāk izplatās interneta vidē, un pēdējo divarpus gadu laikā varēja redzēt aktīvu, organizētu vēstījumu fabricēšanu," atbildot, kāpēc viņam šķiet, ka elfu kustība ir vajadzīga arī pie mums, SestDienai norādīja kustības aizsācējs Ingmārts Bisenieks. Viņš nenoliedz, ka idejai iedvesmojies tieši no kaimiņiem – sanācis parunāties arī ar vienu no galvenajiem lietuviešu elfiem.
ļuļa
fakts
Trollis JT