Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Raivis Vilūns

Covid-19 aizkavējis bērnu vakcināciju(3)

Pasaules Veselības organizācija (PVO) un bērnu tiesību aizstāvji brīdina, ka globālais jaunā koronavīrusa uzliesmojums daudzviet pasaulē ir apturējis vai aizkavējis vakcināciju pret citām smagām slimībām. Tā rezultātā tuvākajos gados bojā var iet miljoniem bērnu.

Koronavīruss bīstamāks etniskajām minoritātēm(23)

Jaunākie veselības uzraugu dati no Lielbritānijas un ASV liecina, ka koronavīruss (SARS-CoV-2), kas pasaulē ir inficējis vairāk nekā sešus miljonus un nonāvējis teju 400 tūkstošus cilvēku, ir īpaši bīstams etniskajām kopienām. Pētnieki pieņem, ka vīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatība minoritāšu vidū varētu būt saistīta ar nodarbinātības veidu un dzīves apstākļiem.

CNN svin savu četrdesmit gadu jubileju(3)

Šonedēļ 40 gadu dzimšanas dienu atzīmē ASV kabeļtelevīzijas kanāls Central News Network (CNN). 1980. gadā risku mīlošā Teda Tērnera dibinātais kanāls bija pirmais, kas piedāvāja 24 h nepārtrauktu ziņu raidījumus. Augstākos reitingus kanāls pieredzējis, pateicoties pēdējo desmitgažu lielākajām krīzēm – kariem, terora aktiem un epidēmijām. Tomēr, kā raksta mediju pētnieki, pēdējo četru gadu veiksmes pamatā ir konflikts ar ASV prezidentu Donaldu Trampu.

ASV pilsētās ieviestas komandantstundas(15)

Nedēļu ilgie protesti, kuros amerikāņi pauž dusmas par sistēmisko rasismu un aizturēšanas laikā policistu nogalināto vīrieti, daudzviet pārvērtušies grautiņos. Lai ierobežotu postījumus un apturētu noziedzniekus, vairāk nekā divos desmitos ASV pilsētu ieviestas komandantstundas. Prezidents Donalds Tramps brīdināja grautiņu dalībniekus, sakot: "Kad sākas laupīšana, sākas šaušana."

ASV jau 100 tūkstoši Covid-19 upuru(12)

Ar jauno koronavīrusu (SARS-CoV-2) inficēto skaits ASV nu jau pārsniedzis 1,6 miljonus, bet tā izraisītā slimība Covid-19 tiek saistīta ar vairāk nekā 100 tūkstošiem nāves gadījumu. Lai gan veselības aprūpes eksperti brīdina, ka ASV varētu pieredzēt lielu skaitu jaunu infekcijas gadījumu, štati, kuros miljoniem cilvēku atrodas piespiedu dīkstāvē, turpina pakāpenisku izklaides un atpūtas vietu atvēršanu.

SpaceX raķete pirmo reizi transportēs astronautus(4)

Kompānijas SpaceX raķetes sekmīga pacelšanās trešdienas vakarā būs ne tikai pirmā reize, kad cilvēkus uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS) nogādās privāts uzņēmums, bet arī pirmais orbitālais lidojums no ASV kopš 2011. gada.

Ķīna brīdina par jaunu auksto karu(8)

Lai arī divu pasaules varenāko valstu attiecības nekad nav bijušas izteikti draudzīgas, tās ievērojami pasliktinājušās Donalda Trampa prezidentūras laikā. Jaunus saasinājumus maijā izraisīja ASV netiešais atbalsts Taivānas valdībai, aizliegums tirgot mikročipus Huawei un Trampa apgalvojumi, ka Ķīna radījusi jauno koronavīrusu (SARS-CoV-2). Komunistiskā lielvara brīdinājusi, ka tālākas abu valstu nesaskaņas novedīs pie jauna aukstā kara un būtiski apdraudēs globālo mieru.

Tautas kongresā Ķīna lūkos "aizmirst" vīrusu(3)

Jau šodien Ķīnas galvaspilsētā Pekinā sākas jaunā koronavīrusa uzliesmojuma dēļ pārceltā ikgadējā Nacionālā tautas kongresa pavasara sesija. Lai arī kongresā valsts līderi centīsies sniegt teju pusotram miljardam ķīniešu pārliecību, ka vīrusa izraisītā krīze otrajā pasaules lielākajā ekonomikā ir faktiski aiz muguras, paredzams, ka 10 dienu pasākums tiks saīsināts un žurnālisti sēžu zālēs netiks ielaisti.

Pārbaudījumu pilnais Zelenska pirmais gads(1)

Pirms gada, saņemot 73% vēlētāju atbalstu, Ukrainas prezidenta amatā stājās Volodimirs Zelenskis – 42 divus gadus vecs aktieris, kas pirms tam bija izpelnījies slavu, televīzijas komēdijseriālā tēlojot valsts galvu.

Izraēlas vienotības valdība sāk darbu(1)

Pēc vairāk nekā gada un trim parlamenta vēlēšanām Izraēlā ir izveidota valdība, ko no pirmdienas kopīgi vada līdz šim nesamierināmie pretinieki – Benjamins Netanjahu un Benijs Gancs. Premjers Netanjahu sola panākt okupēto palestīniešu teritoriju iekļaušanu Izraēlas valstī.

Protestos pieprasa ierobežojumu atcelšanu(6)

Par spīti tam, ka valstīs, ko jauna koronavīrusa pandēmija nav skārusi smagi, pēdējās nedēļās tiek dota atļauja gan pulcēties nelielās grupās, gan pat ceļot uz kaimiņvalstīm, dažviet iedzīvotāji devušies ielās, lai amatpersonām pieprasītu pilnīgu aizliegumu atcelšanu. Protestos piedalās gan darbu zaudējušie, gan labējie ekstrēmisti, gan sazvērestības teoriju piekritēji, gan politiķi.

Brazīlijā strauji pieaug inficēto skaits(8)

Par spīti Brazīlijas prezidenta Žaira Bolsonaru apgalvojumiem, ka jaunais koronavīruss (SARS-CoV-2) nav bīstamāks par parastu saaukstēšanos, valstī strauji pieaug saslimušo un mirušo skaits. Oficiālie dati liecina par teju 200 tūkstošiem saslimušo, bet vietējie pētnieki, uzzinot, ka vīruss 200 miljonu cilvēku valstī ir bijis daudz ilgāk, nekā iepriekš apgalvots, domā, ka patiesais inficēto skaits varētu būt tuvāks diviem miljoniem.

Eiropas Komisija grib tūrisma sezonu šovasar(5)

Līdz ar jaunā koronavīrusa pandēmijas apturēšanas ierobežojumu samazināšanu vai atcelšanu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis sāk meklēt veidus, kā iekustināt tūrisma industriju. Eiropas Komisija (EK) trešdien prezentēja rekomendāciju plānu koordinētai robežu atvēršanai vasarā, tādējādi stimulējot bloka valstu ekonomiku un ļaujot iedzīvotājiem ''pavadīt laiku ārpus mājām''.

Draud koronavīrusa atkārtots uzliesmojums Āzijā(13)

Āzijas valstis, ko jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) izraisītā saslimšana Covid-19 skāra pirmās, šķietami jau bija pārvarējušas smagāko posmu un pakāpeniski atļāva atsākt darbu vairākiem uzņēmumiem un ievērojami samazināja iedzīvotājiem noteiktos ierobežojumus. Maijā šim piemēram sāka sekot arī daudzas Eiropas valstis. Tomēr pēdējās dienās Ķīnā un Dienvidkorejā konstatētie jaunie saslimšanas gadījumi signalizē, ka pārāk strauja ierobežojumu atcelšana var izraisīt otro saslimšanas vilni.

Opozīcija uzskata, ka Andžejam Dudam pandēmijas ierobežojumi radījuši negodīgas priekšrocības(2)

Jaunā koronavīrusa pandēmijas uzliesmojums daudzviet licis atcelt ne tikai pasākumus un sporta spēles, bet arī dažāda mēroga vēlēšanas. Vēl līdz pat trešdienai Polijas vadība, par spīti pandēmijai, pieturējās pie plāna 10. maijā rīkot Valsts prezidenta vēlēšanas, taču vien četras dienas pirms vēlēšanām tās atcēla. Tomēr koalīcijas partijas, kas iepriekš strīdējušās par iesūtītu biļetenu leģitimitāti, spējušas samierināties, un ceturtdien parlaments atbalstīja vēlēšanas pa pastu vēlāk.

Kontaktpersonu lietotnes rada bažas par privātumu(3)

Eiropas valstīm gatavojoties atcelt vai mazināt stingrākos no jaunā koronavīrusa apturēšanai ieviestajiem ierobežojumiem, aktualizējas jautājums, kā visefektīvāk novērst jaunus Covid-19 slimības uzliesmojumus. Papildus dažādiem fiziskās aizsardzības līdzekļiem arvien vairāk valstu grasās ieviest vai jau izmanto lietotnes, kas informē ierīces īpašnieku par iespējamo kontaktu ar inficētajiem.

Itālijā sāk atlaist strikto ierobežojumu grožus

Jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) smagi skartā Itālija pirmdien paziņoja, ka ir reģistrēts mazākais jaunu nāves gadījumu skaits kopš strikto ierobežojumu ieviešanas marta sākumā. Amatpersonas sākušas slimības apkarošanas otro fāzi, atvieglojot dažus no striktajiem ierobežojumiem un tādējādi iekustinot valsts sastingušo ekonomiku.

Krievija vaino čehu medijus viltus ziņu izplatīšanā(29)

Pēc Prāgas lēmuma aizvākt Padomju Savienības Otrā pasaules kara laika ģenerāļa statuju pēdējos mēnešos ievērojami pasliktinājušās Krievijas un Čehijas attiecības. Čehu mediji vēsta par iespējamu plānotu galvaspilsētas amatpersonu slepkavību un kiberuzbrukumu sēriju. Savukārt Kremlis sev ierastā manierē noliedz visas apsūdzības un apvaino medijus viltus ziņu izplatīšanā.

Ķīnas valdība uz Ziemeļkoreju nosūtījusi delegāciju ar augstu stāvošiem ierēdņiem un ārstiem(9)

Lai arī Ziemeļkoreja turpina izsūtīt dāvanas un preses paziņojumus diktatora Kima Čen Una vārdā, pasaules uzmanību piesaistījis fakts, ka noslēgtās valsts līderis nav piedalījies divās nacionāla mēroga svinībās un nav bijis publiski redzams ierastajās mediju reportāžās. Jau vairākas nedēļas cirkulē baumas par viņa smagu saslimšanu vai pat nāvi, taču oficiālie Ziemeļkorejas mediji klusē.

Sejas maskas kļūst par normu(24)

Jaunais koronavīruss konstatēts vairāk nekā divarpus miljoniem cilvēku, un mediķi gatavojas ilgai cīņai ar tā atkārtotiem uzliesmojumiem visā pasaulē. Eiropā, atvieglojot vīrusa apturēšanai paredzētos ierobežojumus, arvien vairāk valstu saviem iedzīvotājiem, atrodoties publiskās vietās, liek pārņemt Āzijā ierasto praksi un valkāt sejas aizsargmasku.

Pandēmijas ierobežojumu skartie dodas protestēt(10)

Jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) izraisītās globālās pandēmijas apkarošanai daudzviet pasaulē tika ieviesti stingri ierobežojumi, kā rezultātā darbu īstermiņā vai uz ilgāku laiku zaudēja miljoniem cilvēku. ANO paredz, ka ilgtermiņā darbu varētu zaudēt teju 200 miljoni cilvēku. Ar situāciju neapmierinātie pēdējo nedēļu laikā daudzviet devušies pilsētu ielās, lai, ignorējot pulcēšanās aizliegumus, protestētu pret amatpersonu lēmumiem.

Sāk atcelt pandēmijas ierobežojumus(7)

Lai arī Covid-19 Eiropā prasījusi vairāk nekā 100 tūkstošu dzīvību, daļa valstu ir pārliecinātas, ka smagākā cīņa ar jauno koronavīrusu (SARS-CoV-2) ir izcīnīta. Šonedēļ čehi, poļi, vācieši un norvēģi atvieglo martā ieviestos nosacījumus. Tiesa gan, smagāk skartajā Francijā un Spānijā ierobežojumi paildzināti vismaz līdz maijam.

Grieķijā sāk pārvietot bērnus prom no bēgļu nometnēm(3)

Nedēļas nogalē uz Vāciju no grieķu bēgļu un migrantu nometnēm transportēja piecdesmit nepilngadīgo. Tuvākā laikā plānots pārvietot nepilnus divus tūkstošus jauniešu. Cilvēktiesību organizācijas uzskata, ka steigšus jāpārvieto visi nepilngadīgie, kas šķērsojuši Eiropas Savienības robežu bez pieaugušajiem un šobrīd ir spiesti uzturēties Grieķijas pārpildītajās nometnēs, kur pēdējās nedēļās sāk izplatīties jaunais koronavīruss (SARS-CoV-2).

Tramps vaino PVO Ķīnas atbalstīšanā

Vainojot Pasaules Veselības organizāciju (PVO) nolaidībā jaunā koronavīrusa (SARS–CoV-2) sākuma posmā, ASV prezidents Donalds Tramps īstenojis pagājušajā nedēļā paustos draudus un uz laiku apturējis organizācijai sniegto finansējumu. Analītiķi norāda, ka šādi Tramps cenšas novērst uzmanību no savas administrācijas neizdarībām, lai nezaudētu balsis rudenī paredzētajās vēlēšanās, bet veselības aprūpes eksperti pauž bažas, ka finansējuma trūkums apgrūtinās cīņu ar Covid-19.

Eiropas valstīs sāk mazināt stingros ierobežojumus(1)

Neskatoties uz to, ka jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) izraisītās slimības Covid-19 izplatība pasaulē turpinās un inficēto skaits pārsniedzis divus miljonus, Eiropas valstis mazina stingros ierobežojumus un kaļ plānus dzīvei pēc pandēmijas. Ierobežojumu atcelšanu veicina ekonomiskās krīzes draudi, piemēram, franču mediji vēsta, ka valsts varētu pieredzēt smagāko recesiju kopš Otrā pasaules kara beigām, un līdzīgas prognozes izskanējušas arī par citām Eiropas Savienības valstīm. Savukārt Forbes raksta, ka finanšu milži pieredzēs smagu lejupslīdi – Ķīnas ekonomika nokritīsies līdz 2008. gada globālās krīzes līmenim, bet ASV atkopšanās prasīs vismaz trīs gadus.

Amerikāņi sasniedz drūmu rekordu(19)

Amerikas Savienotās Valstis otrdien pieredzēja līdz šim drūmāko globālās pandēmijas dienu – jaunais koronavīruss (SARS-CoV-2) 24 stundu laikā prasīja teju divu tūkstošu cilvēku dzīvību. Kopā valstī miruši 13 tūkstoši, bet vissmagāk skartajā ASV lielākajā pilsētā Ņujorkā slimība nogalinājusi vairāk cilvēku nekā traģiskais terora akts 2001. gada 11. septembrī.

Globālā pandēmija videi izdevīga tikai īstermiņā(6)

Jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) izraisītās globālās pandēmijas apturēšanas pasākumi ir teju vai iesaldējuši globālo ekonomiku. Ražošanas un satiksmes plūsmas ierobežošanas dēļ daudzās pasaules valstīs ievērojami ir samazinājies gaisa piesārņojums, un, kā liecina itāļu mediju attēli, arī, piemēram, Venēcijas kanāli ir kļuvuši dzidri. Par šiem ieguvumiem pandēmijas sākumā daudzi vides draugi pauda gandarījumu, taču, kā norāda eksperti, ilgtermiņā Covid-19 krīze videi nesīs vairāk zaudējumu nekā ieguvumu.

Briti, viltus ziņu maldināti, dedzina 5G torņus(37)

Aizvadītajā nedēļā vairākās vietās Lielbritānijā aizdedzināti un citādi bojāti 5G datu pārraides torņi, ziņo BBC. Policija un valsts amatpersonas vandalismu saista ar sociālajos medijos izplatījušos sazvērestības teoriju, kas apgalvo, ka globālā pandēmija saistīta ar jaunieviešamo pārraides tehnoloģiju.

Valstu līderi brīdina par grūtu Lieldienu nedēļu(5)

Jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) izraisītā slimība Covid-19 konstatēta vairāk nekā miljonam pasaules iedzīvotāju. ASV, Lielbritānijas un citu valstu līderi gatavojas jaunam sasirgušo un mirušo vilnim. Savukārt Grieķijā vīruss atklāts jau otrajā bēgļu nometnē.