Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Raivis Vilūns

Franču preču boikots pieņemas spēkā(17)

Musulmaņu valstīs aktīvi uzsākts boikotēt Francijā ražotās preces, tā nosodot Franciju par prezidenta Emanuela Makrona atbalstu pravieša Muhameda karikatūrām. Kuveitā un Katarā franču preces jau pazudušas no plauktiem, bet Saūda Arābijā, Jordānā un citviet sociālo mediju lietotāji izplata boikotējamo zīmolu sarakstus.

Neizdodas panākt pamieru Kalnu Karabahā

Nedēļas nogalē Armēnija un Azerbaidžāna, kuras jau vairākas nedēļas ir iesaistījušās militārās sadursmēs Kalnu Karabahas reģionā, sestdien paziņoja par pamiera noslēgšanu. Taču vien dažas stundas pēc pusnakts naktī uz svētdienu abas puses viena otru apvainoja pamiera pārkāpšanā. Šī ir jau otrā reize divu nedēļu laikā, kad noslēgtais pamiers pajūk.

Kiprieši protestē pret politiķu korupciju(3)

Trešdienas vakarā simtiem Kipras iedzīvotāju devās galvaspilsētas Nikosijas ielās, lai protestētu pret valsts vadošo politiķu korupciju. Protesti šķietami nesa augļus, jo jau ceturtdien no amata atkāpās skandālā iesaistītais parlamenta vadītājs Dimitris Silluris.

Inficēto skaits mudina rīkoties

Jaunā koronavīrusa plašais uzliesmojums spiež Eiropas valstu valdības pieņemt arvien striktākus ierobežojumus un nosacījumus. Daudzviet tiek slēgti bāri un klubi, Parīzē tiek spriests par iespēju noteikt komandantstundu, bet Anglijā ieviesta jauna reģionālo ierobežojumu sistēma.

Senāts iztaujās nominēto tiesnesi(1)

ASV politiķi šonedēļ uzsāk prezidenta Donalda Trampa izvirzītās tiesneses Eimijas Konijas-Baretas iztaujāšanu, lai jau oktobrī varētu viņu apstiprināt darbam Augstākajā tiesā.

Eiropā ievieš striktus lokālos ierobežojumus(2)

Līdz ar rudens iestāšanos Eiropas valstis pieredz ar jauno koronavīrusu inficēto skaita pieaugumu. Čehijā šonedēļ tika izsludināts ārkārtas stāvoklis un Itālijā ieviesta obligāta sejas masku valkāšana ārpus telpām, savukārt citviet kontinentā tiek slēgtas izklaides vietas vai stingri ierobežota to darbība. Dažviet skolēni atsāk attālinātās mācības.

Baltajā namā konstatēti desmitiem vīrusa inficēto

Aizvadītajās dienās saslimšana ar jauno koronavīrusu konstatēta virknei Baltā nama darbinieku. Kritiķi uzskata, ka prezidenta Donalda Trampa, kuram saslimšana tika atklāta aizvadītajā nedēļā, nevērība varētu būt vainojama pie vīrusa uzliesmojuma.

Kritizē ASV prezidenta bezatbildību(14)

Ar koronavīrusu inficētā ASV prezidenta Donalda Trampa politiskie pretinieki ir skarbi kritizējuši amerikāņu līdera lēmumu pamest slimnīcas palātu, lai caur automašīnas logu pamātu ar roku atbalstītājiem. Mediķi uzskata, ka prezidenta rīcība riskam pakļāvusi par viņa drošību atbildīgos Slepenā dienesta darbiniekus.

Pandēmijas ēnā izziņos Nobela balvas laureātus(1)

Lai gan jau šonedēļ tiks paziņoti prestižās Nobela prēmijas laureāti, intriga par uzvarētājiem ir saglabājusies un eksperti apgalvo, ka šogad ir īpaši grūti censties tos uzminēt. Savukārt jaunā koronavīrusa pandēmija ir piespiedusi veikt pārmaiņas ilggadējās balvas pasniegšanas tradīcijās.

Maldina par Baltkrieviju(29)

Baltkrievu tautas kustība, kuras mērķis ir panākt prezidenta Aleksandra Lukašenko atkāpšanos un jaunu, godīgu vēlēšanu sarīkošanu, arvien vairāk tiek apvīta ar dažādām viltus ziņām un puspatiesībām, kuras paredzētas, lai grautu protestētāju vienotību un tēlu starptautiskās sabiedrības acīs.

Vācijas apvienošanu neuzskata par pabeigtu(3)

Lai gan šonedēļ aprit trīsdesmit gadu kopš Vācijas atkalapvienošanas, daudzi uzskata, ka process nav noslēdzies, jo starp abām valsts daļām aizvien valda ievērojamas ekonomiskās atšķirības.

Turcija tiek vainota algotņu nosūtīšanā uz Kalnu Karabahu(21)

Pastiprinājušās bažas, ka desmitgades gruzdošais konflikts Kalnu Karabahā, kas nedēļas nogalē pārauga militārās sadursmēs starp Azerbaidžānu un Armēniju, var pārvērsties plašākā reģionālā konfliktā starp Krieviju un NATO dalībvalsti Turciju.

Referendumā lems par migrāciju no ES(12)

Svētdien Šveices iedzīvotāji dosies uz balsošanas iecirkņiem, lai referendumā izteiktu viedokli par pieciem jautājumiem, no kuriem lielāko starptautisko uzmanību ir piesaistījis labējo partiju ierosinājums ierobežot migrāciju no Eiropas Savienības (ES) valstīm. Kritiķi norāda, ka darbaspēka pārvietošanās ierobežošana ietekmētu arī citas vienošanās ar ES un radītu problēmas valsts ekonomikai.

Grib reformēt migrantu uzņemšanas kārtību ES(11)

Ugunsgrēks grieķiem piederošās Lesbas salas bēgļu nometnē un tam sekojošais haoss ir aktualizējis jautājumu par nelegālo ieceļotāju uzņemšanas un izmitināšanas kārtību Eiropas Savienībā (ES).

Ģenerālā asambleja pandēmijā būs virtuāla

Lai gan Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālās asamblejas 75. gadadiena ir būtisks pieturpunkts diplomātijas vēsturē, jaunā koronavīrusa pandēmija ieviesusi izmaiņas – šogad pasaules līderi netiksies aci pret aci. Faktiski visas uzrunas, kas izskanēs šonedēļ Ņujorkā, būs iepriekš sagatavoti ieraksti, bet dzīvās sarunas par pandēmiju un ASV vēlmi atjaunot sankcijas pret Irānu notiks ar tiešsaistes saziņas platformu palīdzību.

Tramps dod svētību TikTok darījumam(4)

ASV prezidents Donalds Tramps, kurš vasarā paziņoja, ka aizliegs amerikāņiem izmantot ar Ķīnu saistīto jauniešu vidū populāro lietotni TikTok, nedēļas nogalē, kā pats saka, ir devis svētību, lai to iegādātos ASV lieltirgotāja Wallmart un tehnoloģijas kompānijas Oracle apvienotais uzņēmums.

Vaino Rietumus revolūcijas gatavošanā(31)

Baltkrievu tautas uzticību zaudējušā prezidenta Aleksandra Lukašenko apgalvojumiem, ka aiz masu protestiem un opozīcijas politiķiem stāv ārvalstu organizācijas un valdības, šonedēļ augstākajā līmenī pievienojusies Krievija. Tās izlūkošanas dienests paziņojis, ka opozicionāri ir Vašingtonas protežē un protestu rīkošanā ieguldīti miljoniem dolāru.

Palestīnieši kritizē arābu valstu līgumus ar Izraēlu(9)

Cilvēktiesību aktīvisti norāda, ka otrdien Vašingtonā parakstītās vienošanās, kas paredz Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) un Bahreinas diplomātisko un ekonomisko sadarbību ar Izraēlu, leģitimē cilvēku pamattiesības nerespektējošus režīmus.

Eiropā strauji pieaug ar vīrusu inficēto skaits(7)

Sākoties aukstākam un drēgnākam laikam, Eiropā atgriezušās bažas par jaunā koronavīrusa (SARS-CoV-2) plaša mēroga uzliesmojumu. Valstu līderi sāk apsvērt dažādu pulcēšanās un pārvietošanās ierobežojumu lietderību – briti aizliedz pulcēties grupās, kas lielākas par sešiem cilvēkiem, bet Francija cer uz reģionāla mēroga ierobežojumiem.

Tūkstošiem migrantu bez pajumtes(19)

Ugunsgrēki, kas šonedēļ nopostīja Grieķijas lielāko migrantu nometni Lesbas salā un atstāja vairāk nekā desmit tūkstošus bez pajumtes un pārtikas, pievērsuši pastiprinātu uzmanību Eiropas Savienības (ES) gadiem neatrisinātajai problēmai – pārapdzīvotajām, antisanitārajām un slikti pārvaldītajām nometnēm kontinenta dienvidos Cilvēktiesību aktīvisti aicinājuši dalībvalstis uzņemt migrantus un nekavēties ar Savienības politikas pārskatīšanu.

Īslaicīgi aptur koronavīrusa vakcīnas pārbaudes(1)

Šonedēļ uz laiku apturēta farmācijas uzņēmuma AstraZeneca un Oksfordas Universitātes izstrādātās jaunā koronavīrusa vakcīnas izmēģinājumu trešā fāze, jo viens no dalībniekiem ir sasirdzis.

Briti atsāk izskatīt Asanža izdošanu ASV(6)

Šonedēļ Londonā atsākusies tiesas prāva, kurā tiek skatīts jautājums par WikiLeaks dibinātāja Džūljena Asanža izdošanu tiesāšanai ASV. Amerikāņi vēlas Asanžu tiesāt par 2010. gadā ar militārajām darbībām Irākā un Afganistānā saistītu dokumentu publicēšanu. Tikmēr viņa aizstāvji apgalvo, ka ASV tiesa nebūs godīga un pats hakeris izmisumā varētu pastrādāt pašnāvību.

Migrācijas krīzes radītie jautājumi nav atrisināti(9)

Apritējuši tieši pieci gadi kopš pasaules medijus apceļoja fotogrāfija ar Vidusjūrā noslīkušo trīs gadus veco sīriešu zēnu Alanu Kurdi. Sirdi plosošais attēls samilzušajai migrantu krīzei piešķīra seju un lika Eiropas Savienības (ES) līderiem meklēt risinājums.

Skolas gaitas atsāk ar piesardzību(8)

Daudzviet pasaulē līdz ar septembri bērni un jaunieši klātienē atsāks jaunā koronavīrusa uzliesmojuma pārtrauktās skolas gaitas. Ņemot vērā, ka zinātniekiem vēl aizvien nav līdz galam skaidrs, cik strauji vīruss izplatās dažādās vecuma grupās un cik lielā mērā bērni to pārnēsā, valstu pieejas krasi atšķiras.

Nosoda centienus ielauzties Reihstāgā(3)

Aizvadītajā nedēļas nogalē Berlīnē kārtējo reizi pulcējās tūkstošiem iedzīvotāju, lai iebilstu pret valdību un ierobežojumiem, kas ir izsludināti, lai kavētu jaunā koranavīrusa izplatību.

Sper svarīgu soli Tuvo Austrumu mieram(1)

Turpinot pirms pāris nedēļām sākto attiecību uzlabošanas procesu, Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) prezidents Halīfa bin Zāids Āl Nahaijāns nedēļas nogalē atcēla teju pusgadsimtu ilgo ekonomisko boikotu pret Izraēlu.

Meliem palīdz to atkārtošana(10)

Nule kā publicētā pētījumu apkopojumā The Psychology of Fake News: Accepting, Sharing, and Correcting Misinformation aprakstīti dažādi faktori, kas liek cilvēkiem ''uzķerties'' uz viltus ziņām.

Pandēmijas Panorāma(8)

Jaunas darba metodes, jauni raidījumi, specializētas sadaļas un vējš maciņos jeb Kā pandēmijā strādāja Latvijas mediji gan nacionālā, gan reģionālā mērogā.

Mēģina dzēst NATO valstu strīdu Vidusjūrā(1)

Strīds par dabasgāzes ieguvi Vidusjūrā ir uzkurinājis senu nesaskaņu liesmas starp Turciju un Grieķiju. Nu abas NATO dalībvalstis ir paziņojušas par militārajām mācībām netālu no apstrīdētajām jūras robežām.