"Pats to nezinādams, viņš bija atklājis svarīgu cilvēku rīcības likumu, proti, lai liktu kādam vīram vai zēnam kādu lietu ļoti iekārot, nepieciešams, lai tā būtu grūti sasniedzama," tā šo fenomenu aprakstīja Marks Tvens, likdams pamatus idejai par brīvprātīgā darba izmantošanu savtīgos nolūkos. Līdzīgi mēdz rīkoties arī negodīgi darba devēji – kāpēc gan maksāt naudu, ja cilvēkam var iestāstīt, ka pats darbs ir viņa alga. Latvijā joprojām tiek vervēti jauni cilvēki dažādām labdarības programmām ārzemēs – palīdzības sniegšanai Āfrikas iedzīvotājiem, bet realitātē viņi maksā par iestāšanos programmā, nelegāli un par velti strādā smagus darbus dažādās Eiropas zemēs, un ar Āfriku tam tik vien saistības, ka šīs shēmas izveidotājs Mogens Amdi Petersens tur slēpjas no Dānijas policijas un Interpola.
"Labdarības" zirneklis
Tvind, The Traveling Folk School, DHR Movement, Humana People to People, One World Center – tie visi ir viena tīkla dažādi atzari. Publiskās naudas apguve dažādos Eiropas Savienības projektos, alternatīvas izglītības sistēmas darbināšana – ziedojumu un pašvaldību maksājumu piesaistei, lauksaimniecības plantācijas Dienvidamerikā un grandioza vēriena lietoto drēbju bizness. Katra struktūrvienība šai tīklā juridiski ir pilnīgi neatkarīga. Tāpēc lietoto drēbju bodēm, kas Rīgā ir uz katra stūra, un biedrībai, kas jauniešiem Latvijas skolās māca apģērba otrreizējo pārstrādi un dzimumu lomu izpratni, ir viens un tas pats simbols – zemeslode ar centrālās organizācijas nosaukumu virsū Humana People to People. Pēc saitēm uz dāņa Petersena būvēto impēriju brīvprātīgā darba meklētājam tālu nav jātaustās. Apsolījums piedalīties Āfrikas glābšanā atrodams pat Latvijas Universitātes Karjeras centra mājaslapā.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 22. marta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Pravietisnejaukais
Toms
Vergs