AM analīze liecina, ka operācijas avots ir Associated Press žurnālista Karlo Piovano (Carlo Piovano) tvīts (ievietots Twitter 19.februārī 19:05) ar saiti uz vietni AP News un fotogrāfiju, kurā redzams Latvijas Bankas prezidents Rimšēvičs kopā ar vairākām personām. Pārbaudot fotogrāfiju starptautiskās fotoaģentūras Scanpix datubāzē, ir secināts, ka konkrētā fotogrāfija tajā ievietota vakar, 2018.gada 19.februārī, nevis jau 2010.gadā, un to ievietojusi trešā persona.
Jānorāda gan, ka nav minēts, ka fotogrāfija būtu viltota, kā to šodien preses konferencē šodien minēja Ilmārs Rimšēvičs. Tāpat arī premjers Māris Kučinskis sacījis, ka nav pamata pieņemt, ka bilde ir viltota.
Jāatgādina, ka Latvijas sociālajos medijos izskanējusi informācija, ka raksts, kuru pavadīja kompromitējošais attēls, nevarēja tapt divu dienu laikā kopš izskanēja pirmās ziņas par Rimšēviča aizturēšanu.
Tomēr, kā otrdienas pēcpusdienā paziņoja datorspeciālists un aktīvists Ilmārs Poikāns (zināms arī kā Neo) - raksta autors ar viņu jau sazinājās 2017.gada oktobrī.
Varu apliecināt, ka The Associated Press korupciju Latvijā pētīja jau vismaz no 2017. gada oktobra. Un konkrēti tika pieminēts tieši I. Rimševičs. Raksta autors Carlo Piovano ar mani personiski sazinājās 2017. gada oktobra beigās.
https://t.co/EoH3HU8sgy— Ilmārs Poikāns (@ilmarmors) February 20, 2018
Portāls Diena.lv sazinājās ar Poikānu, lai precizētu šo paziņojumu. Viņš skaidroja, ka ar šo izteikumu nevēlas norādīt, "kurš ir labais un kurš ir sliktais", bet gan precizēt un atspēkot sazvērestības teorijas, ka izskanējušas par raksta radīšanu divu dienu laikā. Viņš atminējās, ka vienā jautājumā žurnālists tieši pieminēja Rimšēviču.
"Viņš [AP žurnālists - red.] šo lietu ir pētījis jau ilgu laiku, vismaz četrus mēnešus. Es esmu tika viens no potenciālajiem avotiem, viņš acīmredzot ir arī pirms manis un pēc manis sazinājies ar citiem. Es to ieliku tāpēc, ka izskanēja publiskajā telpā konspirācijas teorijas, ka tādu rakstu (..) divās dienas nevar uzrakstīt. Tā ir taisnība, ka nevar divas dienās, viņš pie tā ir strādājis jau ilgāku laiku," portālam Diena.lv norādīja Poikāns, pasvītrojot, ka viņam būtiski bija norādīt šo faktu, kura patiesumu viņš var apliecināt.
AM, pētot attēla izplatību, savukārt vērš uzmanību, ka pēc publikācijas šī ziņa un fotogrāfija tikusi izplatīta interneta vietnēs, kas pirms tam par Latviju nav neko informējušas, daudzas no tām ir mazpazīstamas vai ar finanšu sektoru nesaistītas, tai skaitā India Everyday, Idaho Press, The North Platte Telegraph, Conservative Angle, The Fresno Bee, Last Minute Christmas un citās. Dažās no šīm vietnēm konkrētais raksts ir vienīgā šāda veida publikācija. Šī ir metode, ar kuras palīdzību īsā laka posmā iespējams palielināt informācijas apjomu, kas uzrādās meklēšanas sistēmās.
"Tas viss liecina, ka tā ir, iespējams, ļoti plaša informācijas operācija, lai nomelnotu Latvijas tēlu Rietumu valstīs un grautu sabiedrības uzticēšanos valstij. Ar diezgan augstu varbūtību var paredzēt, ka šīs nav informācijas operācijas beigas, un sekos turpinājums," norāda ministrijā. Aizsardzības ministrija pieļauj, šis ir tikai sākums, lai no ārienes ietekmētu Latvijas iekšpolitiku un gaidāmās Saeimas vēlēšanas šā gada oktobrī.
Aizsardzības ministrija aicina sabiedrību kritiski izvērtēt informācijas avotus un nevairot šādu informācijas operāciju panākumus.
ziņa papildināta ar Ilmāra Poikāna komentāru
just saying
bilde
petropavlovska