Taujāti par to, kas viņiem liedz ēst veselīgāk, 70% respondentu atbildējuši, ka uzskata - veselīgi ēst ir dārgāk, un to bieži vien neatļauj viņu finansiālā situācija. Savukārt 16% aptaujāto atzīst, ka viņiem veselīgos produktus veikalu plauktos ir grūti atšķirt no citiem.
Aptaujas rezultāti arī rāda, ka pagaidām samērā neliels skaits respondentu ir informēti par lielveikalu privātajiem zīmoliem, kuri pircējiem piedāvā augstvērtīgus produktus par salīdzinoši zemām cenām. Sabiedrībā izveidojies mīts, ka produkts, kas ir veselīgs un nesatur dažādas mākslīgas piedevas, automātiski ir arī dārgs, taču, piemēram, Maxima atbilde uz pircēju arvien augošo pieprasījumu pēc veselīgiem produktiem ir Favorit līnija – tās produkti nesatur ne garšas un smaržas pastiprinātājus, ne mākslīgās krāsvielas, turklāt ir pieejami par demokrātiskām cenām. Tas apgāž apgalvojumu, ka ēst veselīgi vienmēr nozīmē lielākus tēriņus.
Taču ne visi Latvijas iedzīvotāji izsaka vēlmi uzturā vienmēr lietot veselīgu pārtiku - teju 5% uzskata, ka veselīgi produkti mēdz būt negaršīgi, savukārt 4% aptaujāto veselīgus produktus savā uzturā nelieto, jo netic, ka tie varētu pozitīvi ietekmēt viņu veselību.
Puse respondentu norādījuši, ka, izvēloties produktus, viņiem svarīgs vai ļoti svarīgs ir tas, vai produktā nav garšas un smaržas pastiprinātāju, krāsvielu un citu veselībai kaitīgu vielu. Tomēr vēl biežāk respondenti, izvēloties produktus, lielāku uzmanību piešķir to cenai - 88% aptaujāto uzskata, ka cena ir svarīga vai ļoti svarīga. Savukārt gandrīz tikpat liels skaits jeb 87% aptaujāto lielu vai ļoti lielu nozīmi piešķir produkta derīguma termiņam.
„Produktu izvēlē saprotami nemainīga saglabājas tendence, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju noteicošo lomu piešķir tieši cenai. Taču priecē arī fakts, ka gana daudz respondentu atzinuši, ka ikdienā uzmanību pievērš arī tam, vai produkts ir „tīrs” no dažādām mākslīgām piedevām. Tāpat divas piektdaļas jeb 41% aptaujāto atzinuši, ka cenšas iegādāties produktus ar augstu uzturvērtību un zemu kaloriju skaitu,” aptaujas rezultātus vērtē Ivars Andiņš, Maxima Latvija preses sekretārs.
Kā citus nozīmīgus faktorus produktu izvēlē aptaujas respondenti nosaukuši arī produkta izcelsmes valsti – to par nozīmīgu vai ļoti nozīmīgu uzskata 52% aptaujāto. 42% aptaujāto ikdienā svarīgu nozīmi piešķir tam, vai produkta zīmols ir gana atpazīstams, savukārt gandrīz ceturtā daļa jeb 24% aptaujāto kā svarīgu vai ļoti svarīgu faktoru produktu izvēlē min uzmanību saistošu iepakojumu.
Taujāti par to, cik daudz Latvijas iedzīvotāji zina par mūsdienu pārtikas „bubuli” jeb E vielām, 40% respondentu atzīst, ka zina - E vielas mēdz būt gan veselībai kaitīgas, gan nekaitīgas. 15% aptaujāto paļaujas uz E vielu nekaitīgumu, jo zina, ka visu Eiropas Savienībā oficiāli atļauto E vielu ietekme ir pārbaudīta, savukārt 24% respondentu gluži pretēji uzskata, ka visas pārtikas piedevas jeb E vielas ir neveselīgas.