Jau izskanējis, ka pirmreizējiem pacientiem, kuriem no šā gada konstatēta diagnoze, no 1. februāra izsniedz tikai vienas vienīgās (agrāk vairākas) kompensējamās lētākās zāles šo zāļu grupā. Ja pacients vēlas dārgākas zāles, jāmaksā pilna cena, iepriekš - starpība starp pilno cenu un kompensācijas cenu. Ja lētākās zāles nav pieejamas, aptiekā pacientam nevar izsniegt citu medikamentu, viņam jādodas atpakaļ pie ārsta, lai izraksta parasto recepti, un tad zāles jāpērk par pilnu cenu.
Kad februāra sākumā nebija pieejami vairāki desmiti lētāko zāļu, jo ātro saraksta izmaiņu dēļ ražotāji tās nespēja sagādāt, vairākas aptiekas rūpēs par pacientiem gan esot izsniegušas nākamos lētākos medikamentus, pārkāpjot noteikumus, sacīja Kitija Blumfelde, Latvijas Farmaceitu biedrības vadītāja.
«Redzam, ka jaunie grozījumi nepieļauj fleksiblu reaģēšanas spēju uz iepriekš neparedzamām situācijām,» viņa atzīst. Tādēļ biedrība iesaka atgriezties pie iepriekšējās kārtības - ja aptiekā nav pieejams lētākais medikaments, drīkst izsniegt nākamo lētāko.
K.Blumfelde arī saka - būtu jāparedz iespējas elastīgāk reaģēt uz problēmu situācijām, nevis kā tagad, kad vismaz desmit dienu paiet līdz trūkstošo zāļu svītrošanai un aizvietošanai. «Nav pieļaujams, ka pacients paliek bez zālēm,» viņa uzsver. Viņai ir ziņas par vismaz piecām lētākajām zālēm, kuru atkal trūkst.
Arī Aptieku Attīstības biedrības vadītāja Inga Zemdega-Grāpe saka: «Vajag dot iespēju aizvietot medikamentu ar nākamo lētāko, ja konkrētais lētākais nav pieejams. Nereti tā ir santīmu starpība.» Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Rinalds Muciņš Dienai par to saka: «Skatīsimies, Nacionālais veselības dienests gaida priekšlikumus un tos analizē.» Taču viņš vienlaikus atzīmē, ka zināmā mērā tā būtu atgriešanās pie iepriekšējās sistēmas: «Un ko no tā pacients iegūtu?» VM strādājot pie tā, lai tirgū būtu lētākas zāles.
Kardiologs Gustavs Latkovskis jautā - kāpēc atsevišķa pacientu grupa, kas saslimst ar pirmreizēju diagnozi no 1. februāra, tiek diskriminēta - nevar iegādāties zāles, kuras vēlas, taču pacienti, kuri slimoja pirms 1. februāra, var turpināt lietot savas zāles, kas nav lētākās? Ārstiem jaunā sistēma arī neesot pietiekami izskaidrota - daļa ģimenes ārstu receptēs rakstot vispārējos nosaukumus ne tikai pirmreizējiem pacientiem, kā paredz kārtība, bet arī hroniskiem slimniekiem. Ar šādu recepti ierodoties aptiekā, pacients savas zāles nevar saņemt, tikai lētākās.