"Šobrīd zinām par uzņēmumiem, par privātpersonām pagaidām nav bijusi informācija. Apjomi Latvijā nav tādi, kas raisītu lielu satraukumu, bet no tiem uzņēmumiem, kas ir cietuši, tās ir vidēja lieluma veikalu ķēdes," informēja eksperts.
Viņš norādīja, ka dažādās valstīs aina ir ļoti atšķirīga. Iespējams, Ukraina cietusi vissmagāk tāpēc, ka infekcija šajā valstī sākusies jau no dokumentu apstrādes sistēmas, kas ir saistīta arī ar tirdzniecības ķēdēm veikalos. "No tās tad arī attiecīgi ir viņa daudz straujāk un ar milzīgāku ietekmi izplatījusies," bilda Teivāns.
Latvijā datorsistēmas inficētas ar kaitniecisku e-pastu palīdzību. "Tas izplatīšanās veids ir e-pasts, klasiskais veids - specifiski noformēts e-pasts, lai upuris to atvērtu. Tur ir dokuments, kas satur uzbrukuma metodiku pret specifisku ievainojamību Microsoft Word dokumentu apstrādes programmatūrā. Dokumentu atverot, dators tiek nošifrēts."
Teivāns zināja teikt, ka konkrētais datorvīruss izmanto ievainojamību, kas jau ir mēnešiem veca, tāpēc cilvēki ir informēti un brīdināti. "Mēs, protams, atkal to veco, notrallināto panaceju varam atkārtot, ka ir jāatjaunina sistēmas, tāpat kā desmit gadus centās panākt, lai cilvēki piesprādzējas automašīnās. Diemžēl daļa to nedara, bet jāsaka, ka, skatoties uz valsts iestādēm, līmenis ir panākts stipri labāks."
Jau vēstīts, ka otrdien uzņēmumi un datoru lietotāji Eiropā piedzīvoja kārtējo plaša mēroga kiberuzbrukumu. Vīruss ar nosaukumu Petya vissmagāk skāris Ukrainu, kur hakeriem izdevies nodarīt kaitējumu arī Ukrainas Ministru kabineta, Kijevas Metro un Kijevas Boryspil starptautiskās lidostas datortīkliem.