Veselības ministrija (VM) gan to uzskata par milzīgu problēmu, jo tālab nav iespējams pacientiem sniegt visu nepieciešamo aprūpi un informēt par profilaktiskajām pārbaudēm. Tāpēc plānots ieviest principu, ka ģimenes ārstam katrs savas prakses pacients profilaktiskā vizītē jāsatiek vismaz reizi trijos gados. Šāds ministrijas lēmums gan izsaucis sašutumu ģimenes ārstu vidū - viņuprāt, tas grauj veselības aprūpes sistēmu.
Lai gan mērķis ir labs - uzlabot pacientu veselību un panākt to, lai cilvēki izmanto profilaktiskās pārbaudes -, ģimenes ārsti pret iecerēto kārtību strikti iebilst, saskatot gan ārstu un pacientu tiesību pārkāpumus, gan draudus visai veselības aprūpei. Ģimenes ārste Sarmīte Veide Dienai sacīja, ka patlaban darbojas sistēma - veselais maksā par slimo. Viņa skaidroja, ka kapitācijas nauda tiek maksāta ģimenes ārstam par pacienta aprūpi neatkarīgi no tā, cik reizes viņš ir atnācis pie ģimenes ārsta. Šādu sistēmu viņa salīdzina ar nodokļu maksāšanu - cilvēki maksā nodokļus visu laiku, ne tikai brīdī, kad iet pensijā vai nepieciešams, piemēram, bezdarbnieku pabalsts. Līdz ar to tagadējās sistēmas sagraušana būtu ļoti bīstams solis, uzskata S. Veide.
Ministrijā gan Dienai norādīja, ka nav saprotami ārstu iebildumi, jo gadu darbojusies speciāla darba grupa, kur runāts arī par šiem jautājumiem. Tomēr Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents Pauls Princis sauc tos par klajiem meliem, piebilstot, ka regulāri netiek ņemts vērā nozares speciālistu viedoklis, bet lēmumus vienpersoniski pieņem ministre.
Plašāk lasiet rakstā Atkal pretrunīgi vērtētas reformas veselības nozarē piektdienas, 6.decembra, laikraksta Diena 7.lpp.!