Valdībai iesniegtajos dokumentos norādīts, ka Valsts probācijas dienests (VPD), organizējot elektroniskās uzraudzības ieviešanai nepieciešamās tehnoloģijas iepirkumu, ir saskāries ar problēmsituācijām, kas liek secināt, ka elektroniskās uzraudzības ieviešana no 1.februāra nebūs iespējama.
Elektroniskās uzraudzības tehnoloģisko risinājumu un iekārtu iegādes iepirkuma procedūru nebija iespējams sākt, kamēr nebija skaidrs ieviešamais elektroniskās uzraudzības modelis un apjoms, tāpēc iepirkuma procedūra tika sagatavota un izsludināta 2014.gada 29.septembrī.
Iepirkuma procedūras pirmspārbaudi veica Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB), konstatējot būtiskas nepilnības iepirkuma dokumentācijā, kas bija par pamatu procedūras pārtraukšanai. 2014.gada 4.novembrī tika izsludināta jauna iepirkumu procedūra "Sistēmas izveidošana probācijas klientu uzraudzībai sabiedrībā ar tehniskiem līdzekļiem", nosakot 2015.gada 5.janvāri kā piedāvājumu iesniegšanas termiņu.
Tādējādi tika secināts, ka elektroniskās uzraudzības ieviešanas nodrošināšana ir iespējama ne ātrāk kā no 1.jūlija. Tomēr pārējās normas stāsies spēkā paredzētajā laikā - 1.februārī.
Bija plānots, ka nosacīta pirmstermiņa atbrīvošana ar elektronisko uzraudzību Latvijā tiks ieviesta no 1.februāra. Jaunā kārtība paredz, ka tiesa, izvērtējot jautājumu par nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda izciešanas, var piemērot elektronisko uzraudzību, ņemot vērā to, vai notiesātais piekrīt elektroniskajai uzraudzībai, vai elektroniskās uzraudzības īstenošana ir iespējama notiesātā dzīvesvietā un vai elektroniskās uzraudzības piemērošana veicinās notiesātā iekļaušanos sabiedrībā.
Lai īstenotu elektronisko uzraudzību, pie notiesātā ķermeņa piestiprinās elektronisko ierīci, kas ļaus kontrolēt viņa atrašanos noteiktā vietā un laikā. Tiesa elektronisko uzraudzību varēs noteikt uz laiku no viena līdz 12 mēnešiem.