Agrāka pensionēšanās nozīmē mazāku darba stāžu un līdz ar to mazāku pensiju. Tāds ir ekspertu komentārs par portālā Mana balss publicēto iniciatīvu, kas paredz, ka daudzbērnu ģimenēs, kurās ir trīs bērni, pensionēšanās vecums abiem vecākiem ir jāsamazina līdz 62 gadiem (ar nosacījumu, ka ir 25 gadu darba stāžs); ja ir četri bērni – līdz 61 gadam, ja pieci bērni un vairāk – līdz 60 gadiem.
Arī labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV), taujāta par minēto iniciatīvu, norāda, ka tās blaknes ir mazāka uzkrātā pensija.
Risinājumu meklējot
Ministre min piemēru no nesenas tikšanās Talsos ar senioriem, kuras laikā kāds piecu bērnu ģimenes tēvs ir atzinis: ja zinātu, ka pensija būs krietni mazāka, nebūtu agrāk devies pensijā. Līdzīgās domās ir arī ekonomikas zinātņu doktors un pensiju sistēmas eksperts Edgars Voļskis, kurš sliecas šādu iniciatīvu neatbalstīt tieši tāpēc, ka tad cilvēkiem būs mazāka pensija, nekā tā varētu būt. Šā gada otrajā ceturksnī saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem no jauna piešķirtās vecuma pensijas apmērs bija 421,28 eiro. Tātad priekšlaicīgas pensionēšanās gadījumā vidējais vecuma pensijas apmērs būs vēl mazāks.
E. Voļskis uzsver, ka noteikti atbalstāms būtu cits priekšlikums – valsts veiktu sociālās iemaksas par vecāku, kurš atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā, tādā apmērā, kādā tās bija līdz tam. Pašlaik tās veic no pabalsta apmēra. Tam piekrīt arī labklājības ministre, norādot, ka nākamā gada budžetā gan tam līdzekļu nebūs, taču tuvākajos gados uz to noteikti vajadzētu virzīties. Jāmin, ka vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu par viena un tā paša bērna kopšanu par vienu un to pašu laika posmu piešķir vienai personai. Tāpēc vecākiem ģimenē ir jāvienojas, kurš saņems pabalstus par bērna kopšanu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 23. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!