Ja paskatās statistiku par ilgāku periodu, redzams, ka situācija nedaudz uzlabojusies. Salīdzinot ar šo pašu laika posmu pagājušajā gadā, nedaudz sarucis gan ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros iesaistīti motociklisti, gan ievainoto motociklistu skaits. Tajā pašā laikā pieaug cilvēku interese kā transportlīdzekli izmantot tieši šo braucamrīku. Agrāk motocikls bijis ekstra, turpretim tagad cilvēki to vēlas iegādāties, jo tas ir stilīgi, uzskata Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes Speciālo uzdevumu nodaļas vecākais inspektors Gerds Cingela. Reizē cilvēki kļuvuši apzinīgāki – krietni sarucis to motociklistu skaits, kuri brauc bez attiecīgās vadītāja apliecības.
Taču, ejot laikam, nemainās tas, ka motociklists uz ielas ir viens no neaizsargātākajiem ceļu satiksmes dalībniekiem. To pēc savas pieredzes var teikt arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša. Diemžēl traumas, kuras gūst motociklisti, bieži vien ir ļoti smagas, un biežāk ir arī letāli gadījumi. To veicina gan pārgalvība, gan lielais ātrums, gan laikapstākļi un ceļa stāvoklis. Arī automašīnas ne vienmēr motociklistu pamana laikus.
Pēc Cingela ieteikumiem, motociklistiem vienmēr jāatceras, ka saķere ar ceļu motociklam ir mazāka nekā automašīnai, tāpēc noteikti katru reizi jāpārbauda riepu stāvoklis, spiediens riepās, kā arī jāskatās, vai ir piemēroti laikapstākļi. Braucot pa slapju vai slidenu segumu, jāievēro īpaša piesardzība. Tomēr ne vienmēr cilvēki apzinās motocikla iespējas un arī pārvērtē savas spējas. Rezultātā tiek pieļautas kļūdas. Taču automašīna vēl kļūdas piedos, turpretim motocikls – ne, atgādina Cingela. Arī tad, ja cilvēks ieguvis atbilstošo vadītāja apliecību, nevajadzētu uzreiz uzskatīt sevi par prasmīgu braucēju. Bieži tādos gadījumos par sliktu nostrādā pārgalvība.