AirBaltic nav vienīgā aviokompānija, kas saskaras ar dzinēju apkopes problēmām un ir spiesta atcelt reisus. Arī lidsabiedrība Wizz Air ir norādījusi, ka aptuveni 40 kompānijas flotes lidmašīnas paliks uz zemes līdz pat 2026. gadam. Pēc aktuālākajiem pieejamiem publiskajiem pārskatiem (2024. gada 3. ceturksnis) un CBL Asset Management aplēsēm, lidmašīnu nomas segments (wet lease) ir rentablāks salīdzinājumā ar pašu operēto lidojumu biznesa līniju. Līdz ar to Citadele bankas ekonomists Kārlis Purgailis teic – lai cik tas būtu airBaltic klientiem nepatīkams, tomēr ir saprotams un nepieciešams biznesa lēmums optimizēt lidojumu grafiku. Jāatgādina, ka airBaltic šogad vasaras sezonā atcēlusi 4670 lidojumu, pārtraucot lidojumus 19 maršrutos, kā arī samazinot reisu biežuma skaitu 21 maršrutā, kā iemeslu minot neplānoti ilgāku dzinēju apkopi, ko veic to ražotājs Pratt & Whitney.
Lidojumu atcelšana ietekmē arī kaimiņvalstis – Igauniju un Lietuvu. AirBaltic Tallinas lidostā ir vislielākā tirgus daļa, līdz ar to Latvijas lidsabiedrība ir būtiska kaimiņvalsts savienojamībai ar citām valstīm. Igauņu aviācijas eksperts Svens Kukemelks Igaunijas sabiedriskajam medijam norāda, ka no Igaunijas skatpunkta šīs situācijas sarežģītākais aspekts ir tāds, ka pašreizējā retorika Latvijā, aicinot saukt aviokompānijas valdi pie atbildības un liekot domāt, ka Latvijas valstij, visticamāk, būs jāveic papildu kapitāla ieplūdināšana airBaltic, rada jautājumus Latvijas nodokļu maksātājiem un politiķiem,
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 10. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.40