Šā gada pirmajā pusgadā Šengenas informācijas sistēmā iekļauti jau 35 ziņojumi par bezvēsts pazudušiem latviešiem. Netiek izslēgts, ka viņi varētu būt kļuvuši par orgānu tirdzniecības upuriem. Dienas rīcībā esošā informācija liecina, ka par šādu iespējamību tiekot pastiprināti informēti Latvijas sociālo dienestu darbinieki, kuru uzdevums ir izglītot savā pārraudzībā esošās riska grupas - vientuļās mātes, bezdarbniekus, personas no maznodrošinātām ģimenēm, bērnunamiem un sociālās aprūpes iestādēm, personas ar zemu izglītības līmeni un kredītsaistībām. Īpaši tiekot uzsvērts, ka orgānu tirdzniecībai pakļautas sievietes, kuras stājušās fiktīvās laulībās ar trešo valstu pilsoņiem.
"Pieņēmumi, ka latvietes, kuras noslēgušas fiktīvās laulības, kļuvušas par orgānu tirdzniecības upuriem, pagaidām ir teorētiski, un mēs neesam ar to saskārušies, lai gan dzirdēts par šādiem gadījumiem citur Eiropā," norāda Iekšlietu ministrijas Nozares politikas departamenta direktors Dimitrijs Trofimovs. Iekšējo orgānu melnā tirgus līdere esot Ķīna un vēl atsevišķas Āzijas valstis, kas ir dzimtene daudziem Eiropas Savienības uzturēšanās atļaujas tīkotājiem. Vienlaikus gan VP pārstāve Sigita Pildava uzsver, ka "stāšanās fiktīvās laulībās ir viena no muļķīgākajām lietām, ko sieviete var izdarīt, taču to saistība ar iekšējo orgānu tirdzniecību ir mīts". Viņa arī vērš uzmanību, ka neesot iespējams nodalīt, kuras bezvēsts pazudušo reģistrā iekļautās personas pazudušas Latvijā, kuras - ārzemēs: "Mēdz būt gadījumi, kad tuvinieki ziņo par emigrējuša cilvēka pazušanu, bet vēlāk izrādās, ka viņš vienkārši izlēmis pārtraukt kontaktus."
Tomēr VP savā darbībā secinājusi, ka aizvien vairāk cilvēku cenšas savus paziņas un draugus iesaistīt prostitūcijā ārvalstīs, un, kā norāda policijas pārstāvis Andris Rinkevics, sievietes, kuras ir noslēgušas fiktīvas laulības un aizbraukušas uz attiecīgo valsti, "Latvijai ir zudušas".
Visu Kristīnas Putincevas rakstu "Vieglās naudas dārgā cena svešumā" lasiet trešdienas, 2. jūlija, laikrakstā Diena!