"Bezdūmu produktu, tādu kā elektroniskās cigaretes, karsējamā tabaka, u.c. nikotīnu saturošu produktu reklāma ir aizliegta jebkādos veidos, un to lietošana ir atļauta tikai pieaugušiem smēķētājiem. Taču realitātē mēs redzam kafejnīcas, kur visiem apmeklētājiem labi redzamā vietā izvietoti krāsaini un atraktīvi reklāmas materiāli ar piedāvājumā esošo vienreizlietojamo elektronisko cigarešu garšām, intensīvas reklāmas pusaudžu vidū populāros sociālajos medijos un nepilngadīgo aktīvu iesaistīšanos šo produktu izplatīšanai vienaudžu vidū. Nelegālai tirdzniecībai plaši tiek izmantoti gan sociālie tīkli, gan skolu teritorijas, kas ir pārvērtušās par aktīvās tirdzniecības vietām," stāsta Marita Jansone, BNA izpilddirektore. "Šāda situācija nav pieļaujam ne no morālā, ne likumiskā viedokļa, un met ēnu uz godīgas komercprakses īstenotājiem."
Kampaņas Atmasko kvēpli! ietvaros plānotas vairākas aktivitātes. Pirmā no tām - Bezdūmu nozares labās prakses memorands, ko parakstījuši visi BNA biedri un tiek aicināti pievienoties arī citi nozares pārstāvji.
"Memorands savā būtībā ir ceļvedis sabiedrībai, jo to parakstījušie uzņēmēji ir apliecinājuši, ka nepārdod nekāda veida bezdūmu produktus nepilngadīgajiem, ievēro likuma prasības par reklāmas aizliegumu, nelieto sociālos tīklus un komunikācijas platformas, lai uzrunātu nepilngadīgos, un neizmanto tiem pievilcīgu produktu iepakojumu. Mēs esam strikti – nekāda komunikācija ar nepilngadīgajiem!" uzsver Jānis Druva, BNA valdes loceklis.
"Lai mazinātu smēķēšanu jauniešu vidū, ir jāiesaistās ikvienam – gan atbildīgajām institūcijām, gan sabiedrībai kopumā. Ikviens var palīdzēt šīs problēmas mazināšanā, piemēram, gadījumos, ja redz jauniešus smēķējam bariņos vai pērkam tabaku un nikotīnu saturošus produktus, bet neziņo nevienam. Iespējams, pie vainas ir problēmas nopietnības neapzināšanās un nezināšana, vai un kam ziņot. Atgādinām, ka gadījumos, kad jūsu rīcībā ir informācija par vietām, kur jaunieši nelegāli iegādājas tabaku un nikotīnu saturošus produktus vai arī zināt pulcēšanās vietas, kur jaunieši smēķē, aicinām ziņot Valsts policijai. Iespējams, šādi tiks pasargāta kāda jaunieša veselība," uzsver Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.
Tāpat BNA īstenos tirdzniecības vietu darbinieku izglītošanu par to, kas ir un kas nav atļauts tabaku un nikotīnu saturošu izstrādājumu realizācijā ar īpaši tirgotājiem paredzētu informatīvo materiālu.
Iesaistīties tiek aicināta arī sabiedrība. Proti – lūdzam nekavējoties ziņot par reklāmas un tirdzniecības pārkāpumiem atbildīgajām tiesībsargājošajām institūcijām.
Gadījumos, ja tiek fiksēta jebkāda veida reklāma, kas popularizē tabaku un nikotīnu saturošus produktus, jāzvana PTAC pa tālruni 65452554.
Situācijās, kad pamanīta neatļauta tirdzniecība, t.sk. bez akcīzes markas, vai ar distances līgumu (internetā), jāziņo VID pa tālruni 80009070 vai rakstot uz e-pastu [email protected]. .
Par pusaudžu iesaistīšanu šo izstrādājumu tirdzniecībā, kā arī par neatļautu tabaku un nikotīna saturošu izstrādājumu lietošanu nepilngadīgo vidē ir jāziņo Valsts policijai.