Salīdzinot ar 2015 gadu, pērn par 4,2% pieaudzis ārstēto narkomānu skaits, bet par 4,5% biežāk palīdzību pie speciālistiem meklējuši no alkohola atkarīgie, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati.
"Šie skaitļi būtu jāvērtē pozitīvi. Cilvēki kļūst drošāki, arvien biežāk meklē palīdzību, neslēpj savu problēmu. Tas nenozīmē, ka pieaudzis alkohola un narkotisko vielu lietotāju skaits. Tieši pretēji – pētījumi rāda, ka lietošana ir pat nedaudz samazinājusies," paskaidro Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) Narkoloģiskās palīdzības dienesta Ambulatorās nodaļas vadītāja Inga Landsmane.
Visvairāk pacientu jeb 52% ar narkotisko, psihotropo un toksisko vielu atkarību 2016. gada laikā ārstēti Rīgas reģionā, tāpat liels daudzums jeb 20,5% no visiem šiem pacientiem reģistrēti Pierīgā. Vismazāk jeb tikai 0,5% no pacientiem reģistrēti Vidzemē. Arī visvairāk alkohola atkarīgo ārstēti Rīgas reģionā, taču liels daudzums jeb 21% no visiem šiem pacientiem reģistrēti Latgalē.
Lai gan pacientu skaits ir lielāks, Landsmane teic, ka milzu darba apjoma pieaugums nav novērots, tomēr atzīst, ka RPNC ikdiena ir intensīva. "Visbiežāk, ja vēršas ar narkotiku atkarību, tad tie ir opioīdu lietotāji. No nelegālajiem tas visbiežāk ir heroīns vai sintētiskās vielas, ko iespējams iegādāties melnajā tirgū. Arvien biežāk var just, ka arī marihuānas smēķētāji pēc vairāku gadu lietošanas vēršas pēc palīdzības," stāsta Landsmane. Visi pacienti medicīnas iestādē vēršas pēc pašu vēlēšanās, jo piespiedu mehānisma ārstēšanai nav, taču ārste min, ka ir gadījumi, kad "sava veida spiedienu uz pacientu, lai viņš sāktu risināt savas problēmas, izdara ģimene".
Visu rakstu lasiet otrdienas. 1. augusta, avīzē Diena!
Pravietisnejaukais