Atbildot uz to, kāpēc šai akcijai izvēlēta tieši lielveikalu ķēde Rimi, nevis kāda cita, kur tāpat tirgo sprostos turēto vistu olas, Dzīvnieku brīvība norāda, ka "Rimi korporatīvās sociālās atbildības politikā ir rakstīts, ka uzņēmums nodrošinās augstus dzīvnieku labturības standartus, tajā skaitā rūpēsies par to, lai dzīvnieki tiktu pasargāti no nevajadzīgām ciešanām un slimībām un tiktu turēti dzīvniekiem draudzīgā vidē, kurā tie var paust savu dabisko uzvedību". Ķēdes pārstāve Inga Bite gan norāda, ka uzņēmums nekad nepieļautu, ka tā piegādātāji pārkāpj likumā noteiktās dzīvnieku labturības normas. "Taču atteikšanās no sprostos turētu vistu olu ražošanas un lietošanas uzturā ir lēmums, kuru var pieņemt pircēji, kas šīs olas pērk, un ražotāji, kas tās saražo. Jau šobrīd Rimi veikalos pircējiem ir iespēja izvēlēties četru kategoriju olas, no tām tikai viena – trešā kategorija – ir sprostos turētu vistu olas," paskaidro Bite.
Tāpat uzņēmums norāda, ka Dzīvnieku brīvība tam draudējusi ar ārvalstu partnerorganizācijas finansētu nomelnošanas kampaņu. "Mēs esam par dzīvnieku labturības ievērošanu un uzlabošanu, taču kategoriski iebilstam šantāžai kā sadarbības un komunikācijas formai. Turklāt īpaši dīvaini, ka organizācija vēršas tikai pret vienu tirgotāju, kas ievēro visas likuma normas un pat pastiprināti seko dzīvnieku labturības jautājumiem piegādātāju vidū, kaut gan sprostos turēto vistu olu īpatsvars Latvijā visos tirdzniecības tīklos un veikalos ir ap 98%," norāda Rimi pārstāve.
Taču, atsaucoties uz jau iepriekš minēto korporatīvo politiku, Dzīvnieku brīvība protesta akcijās pie Rimi veikaliem tomēr aicina uzņēmumu apņemties laika posmā līdz 2025. gadam pilnībā atteikties no sprostos dētu olu tirdzniecības. Biedrības pārstāvji uzsver, ka Rimi ir pienākums īstenot dzīvē paša uzņēmuma deklarēto politiku attiecībā uz dzīvnieku labturību.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 17. augusta, numurā!
Žurālisti
ļuļa kebabs
skarbi