Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (A/P) Dienai atzīst, ka konkurence Baltijas valstu vidū būs, taču tā vērtējama pozitīvi. Tikmēr nozares eksperti norāda uz ASV lēmuma negatīvo ietekmi ilgtermiņā un skeptiski raugās uz lielvalsts kontingenta kā patstāvīgas klātbūtnes iespējamību Baltijā.
Soli pa solim
ASV no Vācijas izvedīs 11 900 karavīru (no 36 000), no kuriem aptuveni 6400 pārvietos atpakaļ uz ASV, bet 5600 izvietos citās Eiropas valstīs. Dažas dienas vēlāk Varšava paziņoja, ka Vašingtona Polijā izvietos vismaz 1000 karavīru. Latvijas vēstnieks NATO Edgars Skuja Dienai norāda, ka no ASV esam saņēmuši apliecinājumu, ka kontingenta pārvietošana Eiropā tiks īstenota tādā veidā, "kas stiprinās NATO kolektīvās un aizsardzības atturēšanas pasākumus. ASV ir norādījušas, ka spēku pārdislokācija ir ilgtermiņa process, kura laikā plāni tiks pilnveidoti un turpināsies konsultācijas ar sabiedrotajiem".
Latvija gan mutiski, gan rakstiski aicinājusi ASV apsvērt iespēju izvietot karaspēka daļas arī Latvijā. Tas, ka ASV aizsardzības ministrs Baltiju vairākkārt pieminējis, liecinot, ka šis aicinājums ir "piefiksēts un iegūlies Pentagona plānos", Dienai saka Pabriks. "Mums priekšā ir ļoti grūts diplomātisks darbs," viņš piebilst un atgādina, ka arī Latvija pēc poļu lūguma līdz šim tika lobējusi ASV klātbūtni Polijā, ko nu ir izdevies panākt.
Vaicāts par tālākajām sarunām, Pabriks pieļauj, ka pēc ASV kontingenta ierašanās Polijā uz Baltiju varētu notikt biežāka karavīru rotācija un intensīvākas kopīgās apmācības. "Nākamais solis, ja līdz tam nonāksim, varētu būt patstāvīga vai pastāvīgāka klātbūtne – līdzīga kā NATO kaujas grupai, bet tas jau tad būtu divpusējais līgums," pieļauj ministrs un liek noprast, ka ASV kontingentu varētu neizvietot Ādažos, bet gan citā vietā, "attīstot uzņemošās valsts kapacitāti". Tā varētu būt gan Lūznava, gan Liepāja, gan Lielvārde, gan Skrunda – vietu noteiks tas, kādas vienības un cik daudz cilvēku būs jāuzņem. Tikpat pāragri runāt par nepieciešamo finansējumu. "Tas ir gadu jautājums," lūgts iezīmēt potenciālos termiņus, noteic Pabriks un atgādina – poļiem tas prasīja ilgu laiku.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 4. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!