Viņš gan uzsvēra, ka mediācijas process ir konfidenciāls un plašāku informāciju viņš nevar sniegt, tomēr pieļāva, ka sarunu procesā abas puses varētu nonākt pie vienošanās. Tomēr, ja tas nenotikšot, CAF rīkosies tālāk, atzina Klotiņš, sīkāk gan nekomentējot, kā tas izpaudīsies.
Jau ziņots, ka CAF, ar kuru AS Pasažieru vilciens (PV) ilgstoši nespēja vienoties par izmaiņām līgumā, vērsies Stokholmas Tirdzniecības palātas Mediācijas institūtā, kur ir iesniegts pieprasījums par risinājuma panākšanu strīdus situācijā. Mediācija nozīmē abu pušu sarunas, lai panāktu vienošanos.
Par to, ka vienošanās starp PV un CAF par jaunu vilcienu iegādi nav panākta, tika paziņots šonakt. PV valde īsi pēc pusnakts informējusi Satiksmes ministriju (SM) par sarunu rezultātiem ar CAF, kas vilcienus plānoja ražot arī sadarbībā ar Rīgas vagonbūves rūpnīcu (RVR).
Tagad SM pieprasījusi detalizētu informāciju no PV un sīkāka informācija par notikušajām sarunām tikšot sniegta šodien plkst.11 preses konferencē.
SM pauž nožēlu, ka pēdējo mēnešu laikā nav izdevies panākt vienošanos starp PV un CAF par jaunu vilcienu iegādi. Kā informējis PV, pēdējās dienās starp abiem uzņēmumiem notika intensīvas sarunas un tajās tika panākts nopietns progress, tomēr par būtiskiem punktiem starp uzņēmumiem vienošanās netika panākta. Līdz ar to netika nodrošināta Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējuma pieejamība šim projektam pilnā apmērā, paziņojumā presei raksta SM.
SM pieprasījusi PV valdes detalizētu rakstisku skaidrojumu par sarunu gaitu un sasniegtajiem rezultātiem, kā arī iespējamiem tiesiskajiem riskiem.
Satiksmes ministrs Aivis Ronis uzdevis sagatavot priekšlikumus par turpmāko rīcību esošajā aktivitātē piešķirto ES fondu apguvē iesniegšanai tuvākajā Ministru kabineta sēdē.
Līguma grozījumi bija nepieciešami, jo Eiropas Komisija iepriekš brīdināja Latviju, ka, turpinot īstenot PV un CAF parakstīto jauno pasažieru vilcienu piegādes līgumu, valstij var pašai nākties maksāt 100 miljonus latu, kuri iepirkumā paredzēti kā ES Kohēzijas fonda līdzfinansējums.
Pēc sarunu izgāšanās par jauno vilcienu iepirkumu tagad iespējami divi rīcības varianti - vai nu izsludināt jaunu konkursu vilcienu iegādei, vai arī šim nolūkam paredzētie Kohēzijas fonda līdzekļi jāpārdala citiem dzelzceļa infrastruktūras projektiem, piemēram, dzelzceļa elektrifikācija. To šorīt intervijā LNT raidījumam 900 sekundes atzina premjers Valdis Dombrovskis (V).