Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pēc valdības sēdes žurnālistiem pastāstīja, ka piemaksām mediķiem Ministru kabinets lēmis novirzīt astoņus miljonus eiro. Tādējādi valsts varēs pateikt "Paldies!" Covid-19 pandēmijas ierobežošanā iesaistītajiem mediķiem, skaidroja premjers.
Šonedēļ veselības ministre Ilze Viņķele (AP) skaidroja, ka piemaksas attieksies uz tiem mediķiem, kuri "diendienā kopš februāra beigām brauc pie cilvēkiem uz izsaukumiem, ņem analīzes, strādā laboratorijās, veic epidemioloģisko uzraudzību".
Piemaksas saņems Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi, ģimenes ārsti, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti, Veselības ministrijas Krīzes vadības grupas speciālisti, Latvijas Infektoloģijas centra mediķi, kā arī laboratorijās un uzņemšanas nodaļās strādājošie.
Tāpat piemaksas saņems farmaceiti un viņu palīgi. Patlaban par kompensējamo zāļu receptēm no pacientiem tiek ieturēti nelieli maksājumi, ko saskaņā ar valdības piedāvājumu trīs mēnešu periodā varētu tikt atstāti aptiekām farmaceitu atalgojumam.
Veselības ministrijā aģentūru LETA informēja, ka piemaksas faktiski saņems tie cilvēki, kuri brauc uz izsaukumiem, ņem analīzes, strādā laboratorijās, veic epidemioloģisko uzraudzību un citus būtiskus darbus. Tāpat piemaksas noteiks Slimību profilakses un kontroles centra un Nacionālā veselības dienesta speciālistiem, kā arī Veselības ministrijas darbiniekiem, kuri katru dienu nodrošina operatīvo vadību, pieņem lēmumus, rada rekomendācijas, lemj par papildus pasākumu uzsākšanu un operatīvi reaģē uz situācijas izmaiņām.
Vienlaikus ģimenes ārstiem martā piemaksas būs līdz 30%, bet aprīlī un maijā - 20% no pie darba algas. Jau tagad ģimenes ārsti pastiprināti strādā ar pacientiem, kuriem ir Covid-19 saslimšana, un personām, kuras noteiktas kā kontaktpersonas. Tāpat pieaudzis darba apjoms konsultējot citus pacientus, ņemot vērā, ka visās ārstniecības iestādēs tiek samazināts sniegto pakalpojumu apjoms.
Piemaksas plānots izmaksāt trīs mēnešu garumā, sākot ar martu.
Martā mediķi varēs saņemt piemaksas līdz pat 50% apmērā no atalgojuma, savukārt divos pārējos mēnešos piemaksas varētu sasniegt 20%.
Piemaksa tiks rēķināta no vidējās algas konkrētā mediķu kategorijā, skaidroja Viņķele. Rīt, 27.martā, Veselības ministrija plāno izdot rīkojumu, kas būs saistošs minētajām iestādēm, ar kritērijiem un vadlīnijām, pēc kurām iestādes vadītāji noteiks, kuriem kolēģiem un kā piemaksa rēķināma. Atlīdzību varēs saņemt jau aprīļa sākumā kopā ar algu par martu.
"Tas ir mazākais, ko valdība var darīt, lai teiktu sirsnīgu paldies mūsu mediķiem," teica Viņķele.
Savukārt VM pārstāve aģentūrai LETA skaidroja, ka ārstniecības iestādēm piešķirto finansējumu un tā izlietojumu varēs izsekot, jo iestādes iesniegs atskaites par izmaksātajām summām Nacionālajam veselības dienestam un VM. Turklāt informācijai par darbinieka iesaisti būs jābūt izsekojamai, piemēram, darba uzskaites tabelēs.
Attiecībā uz farmācijas nozares darbiniekiem piešķirto finansējumu, Strapcāne norādīja, ka šobrīd indikatīvi iezīmētā summa farmaceitiem ir 291 000 mēnesī, un tā būs atkarīga no atprečoto kompensējamo medikamentu recepšu apjoma. Finansējums tiks piešķirts aptiekām, nosakot, ka tas ir izlietojams vienīgi piemaksām farmaceitiem.
Kā ziņots, Saeima iepriekš ar nosacīti nelielu balsu pārsvaru noraidīja Saeimas deputāta Ivara Zariņa (S) rosinājumu par vismaz 20% palielināt mediķu algas.
Deputāta priekšlikums paredzēja no ārkārtējās situācijas izsludināšanas dienas nodrošināt finansējumu darba samaksas paaugstināšanai veselības aprūpes darbiniekiem par vismaz 20%.
Par šo priekšlikumu balsoja 36 deputāti, pret bija 27, bet atturējās 11 deputāti.
Pievienota 11.-12. rindkopa.
uzticies vairāk sev
Furmanovs
bet