Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +8 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

Dānijas tiesa paturējusi Kristīni Misāni apcietinājumā

Dānijas tiesa ceturtdien nolēma paturēt apcietinājumā valstī aizturēto Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, aģentūrai LETA pavēstīja Misānes pārstāvji.

Viņi norādīja, ka tiesas sēde tika lemts par Misānes paturēšanu apcietinājumā vai atbrīvošanu, jo Dienvidāfrikas republika (DĀR) nebija viņu pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā. 

Pārstāvji apgalvo, ka tiesa sākotnēji nolēma Misāni atbrīvot, taču Dānijas prokuratūra nekavējoties cēla pretprasību. Šoreiz Dānijas prokuratūra argumentējusi savu rīcību ar to, ka DĀR ir garantējusi Misānei vietu cietuma kamerā kopā ar 18 citām ieslodzītajām un viņai tur būs nodrošināti 4,4 kvadrātmetri personīgās telpas.

Preses paziņojumā citēta Misānes māsa Mārīte Batraka, kas norādījusi, ka viņa radušās bažas, ka Dāniju un DĀR vieno "slēpta politiska vienošanās". Viņa paudusi pieļāvumu, ka minētā vienošanās varētu būt saistīta ar to, ka DĀR izdeva kriminālvajāšanai Dānijai smagos noziegumos apsūdzēto Dānijas pilsoni Britu Nielsenu. 

Jau vēstīts, ka Misāne ir vērsusies pie Latvijas Ģenerālprokuratūras, lūdzot veikt viņas nopratināšanu Dānijas cietumā, aģentūrai LETA iepriekš pavēstīja viņas pārstāvji.

Lūgums izteikts, lai, iespējams, iegūtu papildus pierādījumus par viņai inkriminētajām apsūdzībām.

Ģenerālprokuratūras pārstāve Laura Majevska aģentūrai LETA norādīja, ka ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers ir sazinājies ar Latvijas vēstnieci Dānijā Aldu Vanagu, kura telefoniski apliecinājusi gatavību pieņemt un nodot Ģenerālprokuratūrai Misānes pašrocīgi uzrakstītu liecību.

Majevska skaidroja, ka minētais mehānisms ir izvēlēts kā visatbilstošākais, efektīvākais un ātrākais risinājums šajā gadījumā, jo citu tiesiskās sadarbības instrumentu izmantošana ieilgs. Viņa atzīmēja, ka jāņem vērā, ka Dānija nav pievienojusies Eiropas izmeklēšanas rīkojuma instrumentam, kas paredz ierobežotus termiņus ārvalsts lūguma izvērtēšanai un izpildei.

Prokuratūrā iepriekš skaidroja, ka Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.

Eiropas apcietinājuma lēmumu ir iespējams pieņemt tikai ar nosacījumu, ka Latvijā ir sākts kriminālprocess, persona ir vismaz atzīta par aizdomās turēto un izmeklēšanas tiesnesis ir pieņēmis lēmumu par drošības līdzekļa - apcietinājuma piemērošanu, uzsver prokuratūra.

Kā ziņots, Saeima nolēmusi lūgt Dānijas atbildīgajām iestādēm neizdot Latvijas pilsoni Misāni DĀR. Savukārt Tieslietu ministrija solījusi turpināt sadarbību ar DĀR iestādēm, lai nodrošinātu Misānes atgriešanu Latvijā.

Misānes pārstāvji aģentūru LETA iepriekš informēja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods

Top komentāri

Žēl
Ž
Dānija mums tepat kaimiņos. Žēl, ka tās (valsts) rīcība ir tik nožēlojama. Vēl pēc tā visa, par ko runāja Levits. Varbūt īsti nav attaisnojama sievietes rīcība attiecībā uz ielaišanos ar DĀR pilsoņiem, bet citādi - Dānijas rīcība un nevēlēšanās visā iedziļināties, ir skumja un nožēlojama. Un diez vai tā Dānija izrīkotos ar savu pilsoni.
skats no malas
s
Dānija savu reputāciju Latvijā būs sabojājusi uz visiem laikiem. Turpmāk Dāniju pieminēs tikai kopā ar Krieviju.
jautājums
j
Kā sauc tās Latvijas amatpersonas, kuras ir atteikušas uzņemt Misāni Latvijā? Tautai ir jāzina savi varoņi. Varbūt viņus kādreiz kāds izvirzīs Satversmes Tiesas tiesnešu amatā vai ģenerālprokurora amatā. Tautai ir jāzina, kādi cilvēki to pārvalda.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas