Vairākumā pašvaldību atskurbšanas pakalpojumi tiek sniegti, tomēr astoņās tādu vēl nav. Tās līdz šim izmantojušas citu pašvaldību infrastruktūru, jo ļoti reti vajadzējis īpaši šim nolūkam izveidotas telpas. Dažas vietvaras līdzekļu taupīšanas nolūkā plāno arī turpmāk tā rīkoties, it īpaši tur, kur šādi pakalpojumi ir vajadzīgi ļoti reti. Tas attiecas arī uz pašvaldības policiju, jo ne visur tāda ir izveidota.
Kopumā 2021. gadā šim mērķim no valsts budžeta pašvaldībām tika pārskaitīti 300 000 eiro – 15 eiro par vienu personu, kas ievietota atskurbtuvē. Taču faktiskās izmaksas bija daudz lielākas, sasniedzot 860 637 eiro. Finansējuma avots līdz šim bija līdzekļi neparedzētiem gadījumiem, taču Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) rosina no 2024. gada 1. aprīļa tos novirzīt no akcīzes nodokļa par alkoholu (tie būtu 0,12%).
Sedz tikai daļu
Pērn atskurbtuves nebija izveidotas astoņās pašvaldībās: Ventspils pilsētā un novadā, Kuldīgas, Saldus, Aizkraukles, Līvānu, Varakļānu un Valkas novadā, liecina VARAM informācija. Aptaujājot tās, atklājās dažādi modeļi un pieejas.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 31. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!