Patlaban, deklarējot dzīvesvietu kādā īpašumā, nav vajadzīga īpašnieka atļauja. Tas rada situācijas, ka cilvēks tikai pēc kāda laika, saņemot komunālo pakalpojumu rēķinus, uzzina, ka zem viņa jumta "dzīvo" nepazīstamas personas. Šādu gadījumu gan nav daudz, un tomēr, lai tos izskaustu, tiek rosināts ietvert likuma grozījumos prasību pēc īpašnieka apstiprinājuma portālā Latvija.gov.lv visām personām, kas vēlas deklarēt dzīvesvietu jebkurā īpašumā.
Skatīts jau iepriekš
Tiesa, jau iepriekšējos Saeimas sasaukumos (12. un 13.) tika skatīta iniciatīva par precizējumiem dzīvesvietas deklarēšanā, izstrādāts arī likumprojekts, taču atbalstu nesaņēma pārmērīgā administratīvā sloga dēļ. Tobrīd bija fiksēts ap 200 gadījumu, kad īpašumā bez tiesiska pamata bija deklarējušās personas, šobrīd to skaits pieaudzis līdz 400, Saeimas Valsts pārvaldības un pašvaldības komisijas sēdē skaidroja Iekšlietu ministrijas (IeM) valsts sekretāra vietnieks Vilnis Vītoliņš. Viņš norādīja, ka Latvijagov. lv sistēmas pilnveidošana, proti, paredzot nosūtīt īpašniekam elektronisku paziņojumu par deklarēšanas prasību, izmaksātu ap 50 000 eiro. Taču jāņem vērā, ka ne visi darbojas digitālajā vidē, ne visiem ir oficiāla elektroniskā adrese. Šiem cilvēkiem nāktos nosūtīt paziņojumu papīra formātā, un tad abām iesaistītajām pusēm būtu jākārto darījums pašvaldības iestādē. Turklāt daļa īpašnieku mīt ārzemēs. Galu galā tas audzēs administratīvo slogu atbildīgajām iestādēm, kā arī izmaksas, kas sakarā ar nelielo prettiesisko gadījumu skaitu diez vai būtu samērīgi.
Daiga Mieriņa (ZZS) uzskata – pats fakts, ka bez īpašnieka ziņas var kaut ko izdarīt viņa īpašumā, – ir slikts signāls.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 21. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00