Līgums par 19 DR1A sērijas dīzeļvilcienu vagonu modernizāciju, ko pasūtīja uzņēmums Pasažieru vilciens (PV), tika noslēgts 2014.gada 31.janvārī. Sākotnēji modernizācijas procesu līgums paredzēja pabeigt projektu līdz pagājušā gada septembra beigām. Taču darbi aizkavējās, un termiņš tika pagarināts līdz šā gada 30.jūnijam.
Satiksmes ministrija skaidro, ka termiņa atkārtota pagarinājuma nepieciešamību noteikuši vairāki apstākļi, no kuriem būtiskākais ir fakts, ka pēc modernizēto vilcienu sastāvu ekspluatācijas sākšanas PV nodotajai pirmajai vagonu grupai atklāti defekti, kuru novēršanai izmantoti agregāti no piektās un sestās vagonu grupas. Ņemot vērā, ka ārvalstu piegādātāji no Krievijas nav spējuši nodrošināt operatīvu daļu piegādi, atsevišķas rezerves daļas joprojām nav piegādātas.
Lai nodrošinātu pilnīgu projekta pabeigšanu, tādējādi novēršot līdz 2015.gada 31.decembrim veikto ES fondu maksājumu neattiecināšanas risku 10 290 569 eiro apmērā, PV ir lūdzis atkārtoti pagarināt projekta termiņu, apliecinot, ka DR1A sērijas dīzeļvilcienu vagonu modernizācija tiks pabeigta līdz 20.septembrim.
Satiksmes ministrija guvusi pārliecību par sniegtās informācijas atbilstību faktiskajai situācijai. Atbildīgā iestāde līdz jautājuma par projekta termiņa pagarinājumu izskatīšanai Ministru kabineta sēdē veiks pārbaudi projekta īstenošanas vietā.
Tāpat Satiksmes ministrija norāda, ka patlaban pirmās trīs vilcienu vagonu grupas, kurās katrā ir trīs vagoni, ir sekmīgi nodotas ekspluatācijā šā gada 6.maijā, 30.maijā un 10.jūnijā. Ceturto vilcienu vagonu grupu paredzēts nodot PV līdz 30.jūnijam.
Piekto vilcienu vagonu grupu plānots pabeigt un nodot PV līdz 15.jūlijam, bet sesto vilcienu vagonu grupu, kurā ir četri vagoni, plānots pabeigt un nodot PV līdz 15.septembrim.
Projekta kopējā vērtība ir gandrīz 22 miljoni eiro, un no tiem nepilni deviņi miljoni eiro ir Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda programmas "Infrastruktūra un pakalpojumi" aktivitātes "Ilgtspējīga sabiedriskā transporta sistēmas attīstība" līdzfinansējums.
ES finansējums gan daļēji tika zaudēts, jo sastāvu modernizācija netika pabeigta laikā.
Modernizācijas darbu līgumam iepriekš bija paredzēts Kohēzijas fonda līdzfinansējums 85% apmērā no attiecināmo izdevumu summas un 70% no kopējās plānotās līguma summas. No vilcienu modernizētājiem gan plānots pieprasīt soda naudu, kas tuvosies 10% no darījuma summas. Konkrētas zaudēto ES līdzekļu summas PV pagaidām nenosauc. Iepriekš PV skaidroja, ka, ņemot vērā dīzeļvilcienu modernizācijas aizkavēšanos, uzņēmums PV no ES līdzekļiem varēs izmantot šim projektam 50%, bet pārējo daļu nāksies aizņemties.
Lai atkārtoti pagarinātu termiņu, rīt valdībā plānots skatīt noteikumu par darbības programmu "Ilgtspējīga sabiedriskā transporta sistēmas attīstība" grozījumu programmu.
Kā ziņots, dīzeļvilcienu sastāvu modernizētājai, pilnsabiedrībai DMU vilcieni, par neiekļaušanos noteiktajos termiņos var nākties maksāt soda naudu līdz pat 2,2 miljoniem eiro jeb 10% no darījuma summas, iepriekš aģentūrai LETA atzina PV valdes priekšsēdētājs Andris Lubāns.
Uzņēmumam līdz 30.jūnijam bija jānodod pasūtītie seši sastāvi. Maija vidū Siguldas maršrutā devās pirmais modernizētais vilciens. Lubāns iepriekš atzina, ka gadījumā, ja termiņš visu vagonu nodošanai netiks ievērots, var tikt zaudēti šim projektam piešķirtie ES deviņi miljoni eiro vai daļa no tiem.
DMU vilcienu pārstāvis Gatis Kamarūts aģentūrai LETA iepriekš pauda viedokli, ka ir iespējams vilcienus nodot termiņā. Vienlaikus Kamarūts uzsvēra, ka "tehnika ir tehnika un droši patlaban neko nevar garantēt".
Satiksmes ministrijas pārstāvis Tālivaldis Vectirāns jaunā sastāva prezentācijas pasākumā maijā lielīja uzņēmumu, kas uzņēmies izaicinājumu - īsā laikā modernizēt dīzeļvilcienu sastāvus un atjaunot vilcienu būves arodu.