Laika ziņas
Šodien
Migla

Dzimtenē atgriezies pirmais identificētais Latvijā nokritušais meteorīts

Pēc daudziem gadu desmitiem dzimtenē beidzot ir atgriezies pirmais identificētais Latvijā nokritušais meteorīts - tas nokrita Līksnā, tagadējā Daugavpils novada teritorijā, 1820. gada 12. jūlijā, portālam Diena.lv pavēstīja projekta Meteoriti.LV dibinātājs un Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) valdes priekšsēdētāja vietnieks Kārlis Bērziņš.

Atbilstoši nokrišanas vietai, meteorīts ieguva Līksnas vārdu un starptautisko apzīmējumu Lixna.

LAB skaidro, ka Līksna ir akmens tipa meteorīts ar magnētiskām īpašībām, tas ir daudz pētīts jau no pašiem meteorītikas zinātnes pirmsākumiem. Ziņas par meteorīta nokrišanu dažu mēnešu laikā ātri izplatījās pa visu pasauli, tas tika analizēts un salīdzināts ar pārējiem tolaik zināmajiem debess akmeņiem.

Bērziņš norāda, ka Latvijas teritorijā pavisam zināmi tikai četri meteorītu krišanas gadījumi - Līksnā, Biržos, Neretā un Baldonē, pie tam visi 19. gadsimtā. Pirmais vēsturiskais gadījums notika Līksnā, kad 1820. gada "30. jūnijā [pēc vecā stila kalendāra, tagad 12. jūlijā] starp 5 un 6 vakarā ir redzēta liela, pilnmēnesim līdzīga uguns bumba, kas strauji kustējās no dienvidiem uz ziemeļiem... Tajā pašā dienā un tai pat laikā 24 verstis [apmēram 25 km] no pašas Līksnu muižas tai piederošā Lazdānu ciema laukā no gaisa nokrita akmens."

"Diemžēl laika gaitā gandrīz pilnīgi visi Latvijas meteorīti tika izvesti no mūsu valsts. Ilgus gadus vienīgais izņēmums bija tikai dažas šķēles no pēdējā - 1890. gadā nokritušā Baldones meteorīta, kas joprojām glabājas un ir apskatāmas Latvijas Universitātē. Visi pārējie Latvijas meteorītu paraugi ātri atrada vietu dažādos pasaules muzejos un kā liels retums arī privātkolekcijās," atzīmē asociacijā.

Latvijas meteorītu izpētes projektam Meteoriti.LV, sadarbībā ar Jaunanglijas Meteorītikas laboratoriju NEMS, izdevās atgūt un atgriezt Latvijā nelielu 0,63 gramus smagu nozīmīgā Līksnas meteorīta fragmentu. Pat vēl vairāk, Latvijā tika nogādāts arī Līksnas meteorīta plānslīpējuma etalons. Tas ir speciāli sagatavots apmēram 30 mikrometru (30 metra miljono daļu) biezuma paraugs, kas paredzēts mikroskopiskai izpētei. 

"Kaut arī šie meteorīta paraugi nav lieli, tie Latvijai ir ļoti nozīmīgi gan zinātniskā, gan kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas ziņā" - saka projekta Meteoriti.LV dibinātājs Bērziņš - "Kopējās sadarbības rezultātā mums pēc daudziem gadiem ir izdevies atgriezt nozaudēto Latvijas meteorīta fragmentu atkal mājās."

"Pēc gandrīz 200 gadiem, kad tika piedzīvota Līksnas meteorīta krišana, pateicoties mūsu pūliņiem, tagad mēs varam nosvinēt, ka tas atkal būs apskatāms Latvijā", saka Jaunanglijas Meteorītikas direktors Kemptons. "Savā ziņā mēs visi esam aizbildņi, tas ir mūsu pienākums saglabāt pagātnes vērtības nākotnei, neļaut tām tikt pazaudētām", viņš piebilst.

Tagad Līksnas meteorīts atrodas Meteoriti.LV laboratorijā, kur tas tiek sagatavots publiskai izstādei. Šoreiz Līksnas meteorīts ir atgriezies Latvijā uz palikšanu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas