Viņš norādīja, ka valdības lēmums nav revolucionārs, taču tas ir pozitīvs solis, kas attiecas uz ierobežojumu mīkstināšanu.
Jenzis atzīmēja, ka Ekonomikas ministrijai bija noteikts izveidot vadlīnijas, pēc kurām ēdināšanas uzņēmēji var turpināt savu darbību. Līdz šim apstiprinājies, ka vadlīnijas ir efektīvas un tās darbojas.
Ņemot vērā pozitīvos rezultātus, Jenzis atklāja, ka ēdināšanas nozare sniegs priekšlikumus Slimības profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālistiem par iespēju palielināt klientu skaitu pie viena galdiņa. "Ja patlaban ir 2x2 princips, mēs gribētu, lai ir 4x2," pauda Jenzis, norādot, ka priekšlikumos būs arī par klientu plūsmu ēdinātāju iekštelpās un āra kafejnīcās.
LETA jau ziņoja, ka ceturtdien valdība nolēma, ka līdz ar Covid-19 dēļ ieviesto ierobežojumu mīkstināšanu tiek atļauti pasākumi līdz 25 cilvēkiem, savukārt to maksimālais pieļautais ilgums iekštelpās būs trīs stundas, kamēr uz āra pasākumiem laika limits neattieksies.
Tāpat lemts, ka kultūras, izklaides, sporta un citas atpūtas vietas darbu varēs uzsākt ne agrāk kā plkst.7 un beigt ne vēlāk kā plkst.24.
Covid-19 pandēmijas dēļ Latvijā izsludinātā ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9.jūnijam, vienlaikus lemjot par būtisku dažādu ierobežojumu atvieglošanu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.
Ar mērķi ierobežot Covid-19 izplatību Latvijā, valdība iepriekš lēma no 13.marta līdz 14.aprīlim valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu. 7.aprīlī Ministru kabinets pieņēma lēmumu pagarināt valstī ārkārtējo situāciju līdz 12.maijam.
Stulbi ierobežojumi
VVZ