Saskaņā ar valdības plānu no nākamā gada nodokļu nemaksātāji varēs saņemt tikai neatliekamo palīdzību, ģimenes ārsta un grūtnieču aprūpi, kā arī dažu lipīgu slimību ārstēšanu.
Pārējie pakalpojumi, sākot ar acu vai ausu ārstu un beidzot ar ķirurgu, būs par maksu.
To, vai cilvēks maksājis sociālo nodokli vai kā pensionārs un skolēns ir iekļauts grupā, kam veselības aprūpe pienākas neatkarīgi no nodokļu maksājumiem, mediķi redzēs e-veselības portālā. To paredzēts sasaistīt ar valsts sociālas apdrošināšanas sistēmu.
Tiem, kas nodokli maksājuši, būtu pieejams pilna apjoma bezmaksas ambulatoro un stacionāro pakalpojumu klāsts, kā arī īsākas rindas pie ārsta nekā pašlaik.
Lai arī princips – maksā nodokļus, saņem veselības pakalpojumu, nemaksā – nesaņem, var izklausīties taisnīgs, ceļš, ko izvēlējusies Latvija, ir ļoti bīstams, uzsver Pasaules veselības organizācijas Latvijā pārstāve Aiga Rūrāne.
Rūrnāne raidījumam TV3 Ziņas norādija, ka PVO noteikti neatbalsta nevienu no pozīcijām, ka kādai sabiedrības grupai mazinātos pieeja veselības aprūpes pakalpojumiem.
"Pilnīgi viennozīmīgi iedzīvotāji mazāk ies pie ārsta, šī sistēma būs vēl neskaidrāka, cilvēki nesapratīs, kas viņiem pienākas, bet kas nē! Nevienlīdzības riski noteikti pieaug," skaidroja Rūrāne.
Jau šobrīd 14% iedzīvotāju nevar aiziet pie ārsta, jo nevar par to samaksāt. Pēc reformas situācija varētu būt vel kritiskāka.
PVO aicina Latvijā ieviest universālo pakalpojumu grozu, un ar nodokļu nemaksātājiem cīnīties ar citiem veidiem, nevis pakļaujot viņu nāvei.
aha
Brīnišķīgi
Auditors