Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Sestdiena, 28. decembris
Inga, Irvita, Ivita, Ingeborga

EM rosina Būvniecības likumā precīzi nodalīt atbildību un saīsināt lēmumu pieņemšanas termiņus

Lai pilnveidotu Būvniecības likumu, Ekonomikas ministrija (EM) rosina veikt tajā grozījumus, precīzi nodalot būvniecības procesā iesaistīto atbildību un saīsinot lēmumu pieņemšanas termiņus.

EM valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis šodien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās un vides politikas komisijas sēdē norādīja, ka patlaban efektīva regulējuma trūkums būvniecībā kavē privāto investīciju piesaisti, tāpēc esošajā likumā jāveic grozījumi.

Valantis skaidroja, ka nepieciešams precīzi nodalīt atbildību, lai par katru procesu ir viens civiltiesiski atbildīgais, kā arī nepieciešams panākt saskaņošanas procesu ne ilgāku par 78 dienām. Tāpat ir nepieciešams novērst pārmērīgas prasības ēku atjaunošanai vai pārbūvei, kā arī nodrošināt plašākas iespējas veikt grozījumus būvprojektā projektēšanas un būvniecības procesā.

"Patlaban, kamēr nav precīzi noteikta atbildība, problēmu gadījumā ir ļoti grūti noteikt, kurš ir vainīgs un kurā procesa daļā radušās problēmas," skaidroja Valantis.

Rosināto Būvniecības likuma grozījumu mērķis ir arī pārskatīt Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) kompetenci, ļaut būvtehniķiem patstāvīgās prakses tiesības būvniecības jomā un celt būvniecības kvalitāti.

Valantis sacīja, ka EM rosinātie likuma grozījumi paredz, ka būvvaldes neizskata būvuzraudzības plānu un neatbild par būvprojekta kvalitāti. Paredzēts, ka būvvaldes kompetencē ir vietējās pašvaldības teritorijas plānojums, tajā skaitā teritorijas izmantošanas un apbūves nosacījumi, būvvaldei jāpārliecinās par prasības par trešo personu un valsts un pašvaldības institūciju saskaņojumu un atļauju nepieciešamību, vides pieejamības prasības. Tāpat būvvaldei jākontrolē atbilstošas kvalitātes būvspeciālistu piesaiste un būvju ekspluatācijas prasību ievērošana.

EM rosina būvprojekta saskaņošanas procesu saīsināt līdz 78 dienām, tajā skaitā būvatļaujas izsniegšanu būvvaldēm jāveic 21 dienas laikā, tehnisko noteikumu izsniegšanu - 14 dienās, būvprojekta skaņošanu ar komunikāciju turētājiem - 14 dienās, būvprojekta skaņošanu būvvaldē - 14 dienās, būves pieņemšanu ekspluatācijā - 14 dienās.

Grozījumi likumā paredz, ka būvprojektu skaņošanai un būves pieņemšanai-nodošanai piemēro klusēšanas-piekrišanas principu, nepagarinot lēmumu pieņemšanas termiņu.

EM rosinātie likuma grozījumi paredz arī to, ka BVKB neorganizē būvprojektu un būvju ekspertīzi, bet nodrošina būvdarbu valsts kontroli trešās grupas publisko ēku jaunajā būvniecībā vai pārbūvē. Paredzēts, ka BVKB pildīs būvvaldes funkcijas attiecībā uz būvēm, kas tiek celtas Latvijas iekšējās jūras ūdeņos, teritoriālās jūras un ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā. Tāpat BVKB jāpilda būvvaldes funkcijas attiecībā uz būvēm, kas tiek būvētas Aizsardzības ministrijas vai tās padotības iestāžu vajadzībām.

Valantis norādīja, ka likuma grozījumos paredzēta arī pasūtītāja atbildība - pasūtītājam jābūt atbildīgam par to, lai netiek veikta patvaļīga būvniecība bez būvniecības dokumentācijas. Pasūtītājam jāsniedz visa būvprojekta izstrādātāja pieprasītā informācija par būves izmantošanas nosacījumiem pirms būvprojekta minimālā sastāva izstrādes. Tāpat pasūtītājam paredzēta atbildība par būvprojekta iesniegšanu būvvaldē.

Likuma grozījumos arī rosināts noteikt, ka būvinspektoram jābūt ieguvušam otrā līmeņa augstāko profesionālo vai akadēmisko izglītību arhitektūras vai būvniecības jomā. Rosināts atteikties no būvspeciālista sertifikāta un būvinspektoru reģistra.

EM rosina noteikt, ka būvinspektori neatbild par būvdarbu veikšanas atbilstību būvprojektam un normatīvo aktu prasībām, jo tā ir būvdarbu veicēja atbildība. Būvdarbu veicējam jābūt atbildīgam par normatīvo aktu prasību ievērošanu būvlaukumā, būves atbilstību būvprojektam, normatīvajiem aktiem atbilstošu būvmateriālu izvēli un detalizētu rasējumu izstrādi, ja tie nav iekļauti būvprojektā.

Tāpat likuma grozījumos paredzēts, ka atjaunojot būvi vai tās daļu var atkāpties no tehniskajām prasībām bez atkāpju saskaņošanas ar valsts vai pašvaldību institūcijām, vienlaikus nosakot, ka šie būvdarbi nedrīkst pasliktināt būves līdzšinējo stāvokli.

Paredzēts, ka atkāpes pieļaujamas tad, ja prasību izpilde tiek nodrošināta ar alternatīviem tehniskajiem risinājumiem, ja pārbūvējot vai restaurējot ēku ar kultūrvēsturisku vērtību attiecīgās prasības tehniski nav iespējams ievērot, vai to ievērošanas rezultātā ēka zaudētu savu kultūrvēsturisko vērtību.

Plānots, ka būvprocesa laikā varēs lūgt atļauju veikt izmaiņas būvprojektā, ja izmaiņas ir saskaņotas ar trešajām personām vai valsts un pašvaldības institūcijām normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos, kā arī tad, ja plānotas izmaiņas objektā nerada būtisku ietekmi.

Valantis norādīja, ka šie EM rosinātie grozījumi vēl ir jāizdiskutē ar nozari un Ministru kabinetā. Arī komisijas deputāti uzsvēra, ka šiem grozījumiem jātiek sagatavotiem parastajā kārtība un tikai pēc tam likuma grozījumi jāiesniedz izskatīšanai Saeimas komisijā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas