Ekonomikas ministrijā (EM) aģentūru LETA informēja, ka izvērtēšanai finanšu ministra Jāņa Reira (JV) vadītajā darba grupā ir iesniegts EM priekšlikums atbalsta pasākumiem tūrisma nozares komersantiem, kas paredz uz trim gadiem ieviest samazinātu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi 5% apmērā ēdināšanas un izmitināšanas sektoriem.
Vitenberga atzina, ka Covid-19 vīrusa izraisītā krīze nozarē šobrīd radījusi gandrīz 100% apgrozījuma kritumu visos tūrisma sektoros, tostarp radot zaudējumus izmitināšanas un ēdināšanas sektoriem.
"Tūrisma nozares uzņēmumiem vislielākās problēmas šobrīd rada apgrozāmo līdzekļu trūkums. Samazinātas PVN likmes piemērošana būtu tiešs un reāls atbalsts uzņēmējdarbībai, tā būtu iespēja atsākt aktīvāku komercdarbību un mazināt bezdarbu nozarē. Papildus īstenojot visaptverošas vietējā tūrisma un tuvāko kaimiņvalstu reklāmas kampaņas, varēsim panākt ekonomisko izrāvienu tūrisma nozarē, it īpaši reģionos," klāstīja ekonomikas ministrs.
Pēc EM sniegtās informācijas, Latvijā PVN likme ēdināšanas pakalpojumiem ir 21%, kas ir otra augstākā likme Eiropas Savienībā (ES). Turklāt 19 ES valstīs ēdināšanas nozarei tiek piemērota samazinātā PVN likme un vidējā PVN likme nozarē ES ir 13,5%.
Tāpat ministrijā norādīja, ka no šā gada 1.jūlija Vācijā tiks samazināta PVN likme ēdināšanas pakalpojumiem no 19% līdz 7%, savukārt Lietuva apsver iespēju samazināt PVN likmi ēdināšanas pakalpojumiem no 21% līdz 9%, bet Igaunija diskutē par samazinātas PVN likmes 9% apmērā piemērošanu ēdināšanas uzņēmumiem.
Vienlaikus PVN likme izmitināšanas pakalpojumiem Latvijā ir 12%. EM piebilda, ka lielākajā daļā ES valstu tiek piemērotas samazinātās PVN likmes, tostarp arī Lietuvā un Igaunijā PVN likme izmitināšanas pakalpojumiem ir samazināta līdz 9%.
"Mūsu mērķis ir stiprināt Latvijas tūrisma nozares konkurētspēju Baltijas valstu starpā, kā arī plašākā reģionā. Primāri mums jāorientējas uz vietējo tūrismu, palielinot tā apmēru vismaz par 30%, salīdzinot ar tādu pašu periodu 2019.gadā. Paralēli mums jānostiprina Latvijas pozīcija kā vairāku dienu galamērķi Baltijas valstu starpā un, atsākoties pakāpeniskai starptautiskai pārrobežu kustībai, ir jāveicina ienākošais tūrisms no kaimiņu valstīm," turpina ministrs.
EM piedāvātais atbalsts tūrisma nozares izejai no Covid-19 krīzes paredz ieviest samazinātu PVN likmi 5% apmērā ēdināšanas un tūristu mītņu sektoriem, vērtēt un ieviest līdzsvarotu vaučeru sistēmu tūrisma operatoru un aģentūru komplekso tūrisma pakalpojumu situācijas risināšanai, kā arī atbalsta pasākumus vietējā tūrisma attīstībai, lai tuvojošās sezonas ietvaros īpašu atbalstu saņemtu vietējā tūrisma uzņēmumi un stimulētu vietējo pieprasījumu.
Tāpat rosināts sniegt atbalstu īpaši darījumu tūrisma attīstībai, lai piesaistītu jaunus ārvalstu tūristus pēc Covid-19 krīzes.
Finanšu ministra Jāņa Reira (JV) darba grupa pagaidām nav atbalstījusi samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes 5% apmērā piemērošanu viesmīlības nozarē, trešdien diskusijā "Restartēt Rīgu!" par tūrisma aktualitātēm apgalvoja ekonomikas ministrs.
Viņš norādīja, ka Ekonomikas ministrija domās par jauniem priekšlikumiem, lai atbalstītu tūrisma nozari pēc krīzes periodā.
Savukārt Finanšu ministrijā aģentūru LETA informēja, ka darba grupa trešdien nevis neatbalstīja EM priekšlikumu par samazinātās PVN likmes piemērošanu tūrisma un viesmīlības nozarēm, bet gan uzklausīja ministrijas sniegto informāciju un darba grupa vienojusies, ka šis priekšlikums tiks skatīts vispārējās nodokļu sistēmas pārskatīšanas kontekstā, nevis atrauti no tās.
Jau ziņots, ka saistībā ar Covid-19 vīrusa izplatību Latvijā līdz 9.jūnijam izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojumu. Tostarp ir atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu.
Pievienota visa ziņa.
Par maizi - 21%, krogā - 5%
>:-)
>:-)