Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

FID uzsāk izglītojošu akciju Zini naudas li(ī)kumus!

Ceturtdien, 17. oktobrī, Finanšu izlūkošanas dienests (FID) uzsāk izglītojošu akciju Zini naudas li(ī)kumus!, lai informētu uzņēmējus un sabiedrību par izvairīšanos no iesaistīšanās finanšu un ekonomiskajos noziegumos, un pareizo rīcību dažādās situācijās. Akcijas digitālajā spēlē var pārbaudīt zināšanas par biežākajiem riskiem gan uzņēmējiem, gan plašākai sabiedrībai, portālu Diena.lv informēja FID.

FID priekšniece Ilze Znotiņa: "Iemesli, kāpēc cilvēki iesaistās riskantos darījumos, ir dažādi. Tā var būt apzināta rīcība, tiecoties pēc ātras peļņas, vai neapzināta rīcība, kas balstīta tiesību aktu nezināšanā. Kampaņu rīkojam, lai uzņēmēji un sabiedrība iemācās atpazīt "sarkanos karogus" un savas nezināšanas dēļ neiesaistās organizētajā noziedzībā. Mēs vēlamies vairot sabiedrībā izpratni, ka tolerance pret noziegumiem arī ir nepieļaujama, jo tā mēs apzogam paši sevi un citus līdzcilvēkus. Digitālā spēle un citas mūsu aktivitātes ir pirmie soļi, ko Finanšu izlūkošanas dienests sper, lai vairotu izpratni un veicinātu neiecietību pret tiem, kuri ļaunprātīgi izmanto Latvijas finanšu sistēmu."

Izglītojošo akciju Zini naudas li(ī)kumus! atbalsta arī uzņēmēju pārstāvji - Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) un Latvijas Biznesa savienība, kas akcentē nepieciešamību uzņēmējus informēt un izglītot par finanšu un ekonomisko noziegumu riskiem, ar kuriem viņu bizness var saskarties. 

LDDK finanšu eksperts Jānis Hermanis uzsver: "LDDK apvieno sociāli atbildīgus darba devējus, kuru viena no prioritātēm ir droša, paredzama un sakārtota vide, lai attīstītu uzņēmējdarbību. Svarīgi atbildīgajām institūcijām skaidrot un konsultēt, lai uzlabotu komunikāciju un veicinātu izpratni par finanšu risku vadīšanu uzņēmējdarbībā. Tieši finanšu sektora reputācija ir pamatnosacījums konkurētspējai gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī un arī sekmīgai investīciju piesaistei."

"Noziegumi finanšu nozarē ir iespējami, ja sabiedrībā kopumā ir zems finanšu un digitālās pratības līmenis jeb - kur ir aitas, ir cirpēji. Visbiežāk tas ir strukturēts un tehnoloģiski attīstīts bizness, kuru varam izskaust, ja esam labi informēti un organizēti -  atbildīgās iestādes, finanšu, informācijas tehnoloģiju uzņēmumus un izglītības nozares pārstāvji, un, protams, industrija," akcijas atklāšanā sacīja Latvijas Biznesa savienības Padomes priekšsēdētāja un uzņēmēja Elīna Egle. 

Diskutējot un meklējot atbildes uz jautājumu Kāpēc cilvēki iesaistās finanšu noziegumos? LU profesors sociālajā psiholoģijā Ivars Austers norādīja, ka pie iesaistīšanās finanšu noziegumos reizēm noved pavisam ikdienišķu notikumu ķēde, piemēram, izpalīdzība draugam vai darba kolēģim, ko nemēdzam kategorizēt kā pārkāpumu, bet kā draudzīgu žestu. Tāpat viņš uzsvēra  izglītības nozīmi: "Izglītojot sabiedrību un būvējot idealizētu pasauli, sliktiem gadījumiem jākļūst zināmiem, jo tie var atturēt sabiedrības pārstāvjus no pretlikumīgas rīcības. Jebkādā veidā uzlabojot sabiedrības kopējo morāles līmeni, uzlabosim arī situāciju finanšu noziegumu jomā."

Savukārt sociālantropologs Andris Saulītis uzsvēra soda samērīguma nozīmi - tas nevar būt pārāk mazs, lai neveicinātu vēlmi pārkāpt likumu, kā arī pārāk liels, jo pārkāpējam var rasties vēlme atgūt sodā samaksāto naudu, iespējams, atkal nelegāli. Viņaprāt, liela nozīme ir arī valsts iestāžu efektivitātei, ja pakalpojumi būs ātri pieejami, attieksme draudzīga, tad vēlme izmantot nelegālus ceļus būtiski samazināsies. 

Noslēdzot diskusiju, FID priekšniece Ilze Znotiņa norādīja, ka uzņēmumos, kuri pārvalda lielas naudas plūsmas, nodarbojas ar eksportu un importu ir ļoti būtiski pievērst uzmanību iekšējai drošības kontrolei, jeb higiēnai. Diemžēl vieglprātība, alkatība, skopums vai vienkārši nezināšana var  novest pie ļoti nevēlamām sekām uzņēmumiem.

Digitālā spēle pieejama, klikšķinot šeit.

Top komentāri

Scorseze
S
Vai ilzīte pati maz apzinās, kādu ļaunumu viņa un viņas vadītā "struktūra" nodara valstij un cik postošas sekas tas sgādās valstij tuvāko gadu laikā? Ejot jeņķu un eirogeju pavadā Latvijas valsts jau ir faktiski palikusi ārpus naudas plūsmas (es domāju tās, ko var tiešām saukt par naudu), Latvijas bankās naudas daudzums ar katru dienu samazinās, un ja cilvēkam ir kaut triju klašu izglītība, viņš saprot, ja naudas masa valstī samazinās, tas momentā atspēlējas uz visiem valsts pilsoņiem. ilzītei gan pagaidām naudiņas pietiek, jo par valsts nodevību jau šodien labi maksā, taču der atcerēties vēsturi, jo nodevējus beigās nevajag nevienam, itsevišķi labi informētus nodevējus, un pirmkārt viņus nevajag jau pašiem "saimniekiem".
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vēsture Dienā: Sliktāk par alkoholu(1)

Azartspēļu vietas pirms 25 gadiem Rīgā tikai sāka vērsties plašumā, kamēr tagad to skaits jau ir sarucis, acīmredzot vairums to, kam vajadzēja savu naudu nospēlēt, to jau ir izdarījuši. 1...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas