FDP atzinīgi vērtē vairākas reformas iezīmes, piemēram, centienus izstrādāt visaptverošu vidēja termiņa stratēģiju, lai nodrošinātu stabilu izaugsmi, darba spēka nodokļa sloga samazināšanu, kā arī nosprausto mērķi mazināt nevienlīdzību.
FDP arī norāda, ka nodokļu reforma veidota ar mērķi veicināt uzņēmējus un sabiedrību kopumā strādāt formālajā ekonomikā - pamest ēnu ekonomiku.
Tajā pašā laikā FDP vērš uzmanību, ka netiek sasniegti vairāki nodokļu politikas pamatnostādnēs definētie mērķi. Pirmkārt, ekonomiskais izrāviens neesot pamatots ar aprēķiniem. Otrkārt, pieejamā informācija neapliecinot plānotu virzību uz nodokļu ieņēmumu mērķi 33% no iekšzemes kopprodukta 2021.gadā. Treškārt, nodokļu reformas ietekme uz ekonomiskās nevienlīdzības mazināšanu esot ierobežota. Ceturtkārt, netiekot rasts papildu finansējums veselības aprūpes sistēmai.
FDP norāda, ka nodokļu reformas rezultātā samazinās resursu apjoms publiskā sektora finansēšanai, 0% likmes ieviešana reinvestētai peļņai samazinās ieņēmumus, bet optimisms par ilgtermiņa sekām var nepiepildīties.
FDP arī uzsver, ka nodokļu reformas pasākumi ir dārgi, bet nemazina nevienlīdzību. Padomē norāda uz Eiropas Komisijas aplēsēm, kas liecina, ka piedāvātajai reformai būs ierobežota ietekme uz ienākumu pārdali un nevienlīdzības mazināšanu. Reformai būs maza ietekme uz nevienlīdzību, bet būtiski samazinās budžeta ieņēmumus.
FDP ieskatā nodokļu reformas nerisina arī veselības aprūpes finansējuma jautājumu.
Padome iesaka radīt caurredzamu un detalizētu aprēķinu metodoloģijas izklāstu par reformas ietekmi uz nodokļu ieņēmumiem un ekonomisko izaugsmi. FDP arī vēlas redzēt rūpīgu analīzi par reformas ietekmi uz budžeta ieņēmumiem ekonomiskās krīzes gadījumā. Padome arī iesaka reformu ieviest pakāpeniski, ņemot vērā fiskālās iespējas.
Jau ziņots, ka Ministru kabinets šodien skata Finanšu ministrijas sagatavotās valsts nodokļu pamatnostādnes 2018.2021.gadam
Nevienlīdzība pieaugs!
īpašuma nodoklis ir nenormāls!
ierēdņi, kā aunu bars