Parādi, kurā piedalījās aptuveni 1700 karavīru, zemessargu, policistu, robežsargu, ugunsdzēsēju un jaunsargu, komandēja Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Ainārs Ozoliņš, bet to pieņēma valsts bruņotā spēka augstākais vadonis, Valsts prezidents Raimonds Vējonis, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.
Parādi apmeklēja daudzi goda viesi, tostarp Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida, Somijas prezidents Sauli Nīniste, Islandes prezidents Gudni Jouhannessons, Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, Norvēģijas bruņoto spēku komandieris admirālis Haukons Brūns-Hansens, ASV spēku Eiropā komandiera vietnieks ģenerālleitnants Stefans Tvītijs, Mičiganas pavalsts Nacionālās gvardes komandieris ģenerālmajors Gregorijs Vadnais un Baltijas Aizsardzības koledžas komandants ģenerālmajors Andis Dilāns.
Militārās parādes ierindas priekšgalā soļoja Zemessardzes 36.Kaujas atbalsta bataljona karavīri, kuriem šogad uzticēts nest Latvijas armijas karogu. Zemessardzes 36.Kaujas atbalsta bataljons ir pirmais profesionālā dienesta bataljons Latgalē. Aiz Zemessardzes karoga grupas karogu nesa gan NATO spēku integrācijas vienības, gan triju Baltijas valstu kopējās militārās izglītības iestādes - Baltijas Aizsardzības koledžas - karoga grupa. Parādē ar karoga grupu piedalījās arī sabiedroto spēku karavīri no Albānijas, Kanādas, Horvātijas, Čehijas, Dānijas, Vācijas, Igaunijas, Somijas, Lielbritānijas, Itālijas, Lietuvas, Nīderlandes, Norvēģijas, Polijas, Rumānijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas, Zviedrijas un ASV, ar kuriem Latvijas karavīri ikdienā plecu pie pleca pilda uzdevumus gan starptautiskajās operācijās, gan apgūst iemaņas un prasmes militārās mācībās Latvijā un ārvalstīs.
Latvijas bruņotos spēkus parādē pārstāvja Mācību vadības pavēlniecības apakšvienības – Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Instruktoru skola, Kājnieku skola, Štāba bataljons, Jūras spēki, Gaisa spēki, Zemessardze un Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde. Parādē bija pārstāvētas visas Kanādas vadītās NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas dalībvalstis. Tāpat parādē piedalīsies vienības no Valsts policijas, Valsts robežsardzes, Valsts robežsardzes koledžas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kā arī no Jaunsardzes. Pirmo reizi parādē bija pārstāvēts katrs Zemessardzes bataljons un Jaunsardzes pieci novadi – parādē piedalījās 138 jaunsargi no Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Latgales, un tas ir līdz šim lielākais jaunsargu skaits, kas piedalījies militārajā parādē.
Parādes muzikālo noformējumu nodrošināja Nacionālo bruņoto spēku orķestris, Zemessardzes orķestris un ASV armijas orķestris Eiropā.
Par godu Latvijas valsts neatkarības proklamēšanas 100.gadadienai, militārajā parādē piedalījās arī vēsturiskā Latvijas armijas vienība, ko veidos Štāba bataljona karavīri. Vienība piedalījās parādē ar 1891./1930. gada parauga Mosin-Nagan šautenēm un Mauzer sistēmas karabīnēm, ko nodrošina biedrība Latviešu karavīrs.
Parādi noslēdza Latvijas un sabiedroto spēku, kā arī Valsts policijas, Valsts robežsardzes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta bruņojuma, tehnikas un transporta demonstrējums, kurā bija redzami arī Gaisa spēku helikopteri Mi-17 un lidmašīna An-2, Valsts robežsardzes helikopteri Agusta Bell 206B un Agusta 109E Power, ASV helikopteri UH-60 Black Hawk, ASV Gaisa spēku Eiropā transportlidmašīna C-130J un pasažieru lidmašīna C-21. Parādē piedalījās arī Vācijas Gaisa spēku reaktīvās lidmašīnas Eurofighter 2000 un Beļģijas Gaisa spēku reaktīvās lidmašīnas F-16, kas veic NATO patrulēšanas operāciju gaisa telpā virs Baltijas. Šogad pirmo reizi parādē piedalīsies nacionālā lidsabiedrība airBaltic ar vienu no savām jaunajām, modernajām lidmašīnām Airbus A220-300.
Parādē piedalījās vairākas militārās tehnikas vienības, tostarp dažādu modeļu kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņumašīnas CVR(T) un M109A5Oe tipa pašgājējhaubiču sistēmas. Parādes apmeklētāji pirmo reizi varēja apskatīt arī šogad saņemto militāro tehniku, tostarp militāros taktiskos transportlīdzekļus Polaris, daudzfunkcionālo mobilo radiolokatoru TPS-77 MRR, kā arī tuvās darbības pārnēsājamo pretgaisa aizsardzības sistēmu Stinger
Parādē piedalījās Spānijas bruņoto spēku tanki Leopard un kājnieku kaujas mašīnas Pizarro, Itālijas bruņoto spēku kaujas mašīnas Freccia, Kanādas bruņoto spēku vieglās kaujas bruņumašīnas LAV, kā arī Čehijas, Slovākijas, Slovēnijas un Albānijas bruņoto spēku militārā tehnika.
Pirmo reizi militārajā parādē piedalījās ASV 10.Armijas Pretgaisa un pretraķešu pavēlniecība ar raķešu sistēmu Patriot, tādējādi demonstrējot ASV bruņoto spēku spēju ātri pārvietot spēkus reģionā un gatavību veikt atturēšanas pasākumus un sniegt atbalstu sabiedrotajiem, ja tāda nepieciešamība rastos.
Valsts policija militārajā parādē piedalījās ar motocikliem, kurus izmanto ceļu satiksmes uzraudzībā un ārvalstu augstāko amatpersonu eskortēšanā, un autotransporta vienībām, kuras izmanto ceļu satiksmes uzraudzībā, sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, kā arī speciālās uzdevumu vienības uzdevumu izpildē. Tāpat parādē demonstrē Valsts policijas transportu ar jauno trafarējumu, kura pamatā ir moderns dizains, funkcionalitāte, pamanāmība un redzamība.
Savukārt Valsts robežsardze parādē demonstrē apvidus automašīnas, kuras izmanto robežuzraudzībā, pierobežas joslas režīma kontrolē un speciālo operāciju uzdevumu veikšanai, kā arī šogad dāvinājumā no ASV saņemtos kvadriciklus Polaris MV850, kas ievērojami uzlabo Valsts robežsardzes mobilitāti un tiek izmantoti patruļām pierobežā.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests parādē demonstrē specializēto Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta tehniku, ko izmanto ugunsgrēku dzēšanas un glābšanas darbos, kā arī ķīmisko avāriju seku likvidēšanā.
21 nāciju zalvi par godu valsts neatkarības proklamēšanas gadadienai no AB dambja veiks Zemessardzes 17.kaujas atbalsta bataljons. Savukārt par kārtību un drošību parādes norises vietā un laikā rūpēsies Militārā policija un Speciālo uzdevumu vienība, bet par medicīnisko nodrošinājumu – Nodrošinājuma pavēlniecība.
RAINIS
.