Ilze (vārds mainīts) kopš negatīvās pieredzes ar veikalā Capital pirkto datoru solījumiem par garantijas remontu sen jau ir atmetusi ar roku. Bija pagājis apmēram gads, kopš viņa nopirka jaunu, vidējas cenas datoru, kad pēkšņi ierīce izslēdzās un ieslēgt to vairs nebija iespējams. Ilze kopā ar garantijas čeku to aiznesa atpakaļ uz veikalu, pārdevēji laipni pieņēma. Ziņu no veikala nācās gaidīt vairākas nedēļas, un diemžēl tā nebija iepriecinoša. "Man pateica, ka dators ir saņēmis triecienu un to vairs nav iespējams salabot. To pakustinot, varot dzirdēt, kā iekšā ripinās pat skrūvīte. Goda vārds, nekādu ripināšanās skaņu neatceros, kad datoru nodevu," atceras Ilze. Uz jautājumu, vai ir jēga veikt maksas remontu, veikala darbinieks grozījis galvu, dodot padomu, ka izdevīgāk sanāktu pirkt jaunu. Sarūgtinājuma pilna viņa devās mājās, mēģinot atcerēties kaut vienu reizi, kad izbrāķētais dators varētu būt saņēmis jebkāda veida triecienu. Tas viņai neizdevās. Viņa bija dzirdējusi par iespēju veikt iekārtas ekspertīzi, kas maksājot ap 50 eiro, bet, nedaudz pakratot datoru, viņa patiešām dzirdēja, ka iekšā ripinās skrūvīte. Sieviete cīņai atmeta ar roku.
Pētot sūdzības interneta forumos, Ilzes stāsts ieskicē tipisku garantijas remonta ēnas pusi. Viņa, līdzīgi kā daudzi citi, atturējās spert soli uz priekšu, vēršoties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC). Tomēr, par spīti kopējam patērētāju kūtrumam, sūdzību skaits pieaug ārkārtīgi strauji. 2013. gadā PTAC saistībā ar garantijas remontu sniedza 24 konsultācijas, bet gadu vēlāk to skaits sasniedza jau 49. Šogad, kaut gan gads vēl nav beidzies, veiktas jau 74 konsultācijas.
Ilzes piesauktais Capital veikals PTAC sniegto konsultāciju statistikā pat nav pieminēts. PTAC izcēlis tādus tirgotājus kā RD Electronics un Elkor Trade. Visvairāk sūdzību ir par mobilajiem telefoniem. Saistībā ar tiem patērētāji neapmierinātību pauduši par tādiem uzņēmumiem kā Mobilux, LMT, RD Electronics, SIA MTTC un Euronics. Cilvēki sūdzas arī par nedienām ar fotoaparātiem, Dormeo matračiem, navigācijas ierīcēm, trenažieriem un daudzām citām precēm.
Diena uzrunāja vairākus PTAC nosauktos uzņēmumus, taču tie komentēt atturējās. Izņēmums bija viens no lielākajiem tehnikas tirgotājiem Latvijā. Elkor Servisa vadītājs Stanislavs Agejevs norādīja, ka tieši lielais klientu skaits varētu būt iemesls, kāpēc sūdzību skaits proporcionāli ir lielāks. "Gadā mēs apkalpojam 20 000 klientu, un garantijas remonta atteikuma skaits ir ļoti mazs. Atteikuma iemesls - neatbilstoša preces ekspluatēšana. Garantijas remontu elektronikai faktiski neatsakām," paskaidro kompānijas pārstāvis un piebilst, ka konfliktsituācijās uzņēmums cenšas rast kopēju risinājumu.
Gadījumi ir dažādi. Arī iegādājoties brāķi, pircējs nevar būt pavisam drošs, ka spēs to samainīt pret kvalitatīvu produktu. Kā atklāj PTAC pārstāve Sanita Gertmane, saistībā ar remontiem ir arī cita tendence. Reizēm ražotājs izvēlas nepārtraukti remontēt vienu un to pašu brāķi, nevis iedot vietā jaunu iekārtu.
Visu žurnālistes Aļonas Zanderes rakstu Garantijas remonta ēnas puse - arvien vairāk sūdzību lasiet pirmdienas, 23.novembra, laikrakstā Diena!
....