Lai pildītu Satversmes tiesas lēmumu, Labklājības ministrija (LM) sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību (LPS) strādā pie jauna garantētā minimālā ienākuma (GMI) apmēra noteikšanas.
LM pašlaik piedāvā divus variantus. Pirmais paredz GMI kāpumu no pašreizējiem 64 eiro līdz 109 eiro, trūcīgas personas slieksni paaugstinot līdz 218 eiro. Otrajā variantā GMI pieaugtu līdz 164 eiro un tiktu noteikts vienāds trūcīgo un maznodrošināto personu ienākumu līmenis 270 eiro apmērā.
Tiks galā paši
LPS jau ir paudusi savu atbalstu GMI paaugstināšanai līdz 109 eiro, kas būtu kāpums par 58%. Jāatgādina, ka GMI ir pilnībā pašvaldību finansēts pabalsts un pašvaldības, ja tām ir iespējas, var šo pabalstu noteikt lielāku, nekā ir noteiktais minimālais apjoms. Vienlaikus LPS priekšsēdis Gints Kaminskis uzsver, ka, paaugstinot šo pabalstu, valstij būtu jāpiedalās ar līdzfinansējumu, jo daudzām pašvaldībām tas varētu būt grūti paceļams slogs. Finanšu ministrijā gan Dienai norāda, ka pagaidām valsts neplāno piedalīties ar līdzfinansējumu pašvaldību pabalstu, tostarp GMI, izmaksā. Cita lieta, ka līdz ar GMI paaugstināšanu valstij būs jāpalielina līdz tā apmēram gan valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts, gan minimālā vecuma pensija, gan invaliditātes pensija. Līdz ar to saskaņā ar LM aprēķiniem pirmā varianta īstenošana nākamā gada valsts budžetā prasītu 25 miljonus eiro, bet otrā – 40 miljonus eiro.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 6. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!