Jūnijā RPNC tika ieviesta skrīninga iekārta, kas spēj vienlaicīgi veikt 180 analīzes, nosakot ap 200 narkotisko, psihotropo vielu un to atvasinājumu klātbūtni gan dzīva, gan miruša cilvēka bioloģiskajos paraugos. Šī iekārta ir vienīgā Baltijas valstīs un viena no nedaudzajām Eiropā.
RPNC analizējamos bioloģiskos paraugus saņem no visas Latvijas - ne tikai no tiesībsargājošajām organizācijām, bet arī medicīnas iestādēm
Aizvadītajos trīs mēnešos ar jaunās iekārtas palīdzību analizēti 600 urīna un 350 asins paraugi. "Iegūtie rezultāti atklājuši patieso situāciju Latvijā. Tie liecina par tādu narkotisko un psihotropo vielu lietošanu, par kurām domājām, ka to Latvijā pagaidām nav," stāsta Bendrāte.
Analīžu rezultāti rāda, ka populāri ir kombinētie augu un sintētisko narkotisko vielu maisījumi. Redzams, ka parādās arī jaunas, vēl nepazīstamas sintētiskās narkotiskās vielas.
Plaši lietoti tiek dažādi stimulatori - sintētiskie katinoni, piperazīni, salvinorīns, fenciklidīns un citas vielas, kuras ar agrākajām laboratorijas skrīninga metodēm nevarēja identificēt.
"Modernā narkotisko un psihotropo vielu skrīninga tehnoloģija ļoti atvieglojusi darbu mūsu ārstniecības iestādes speciālistiem, ekspertiem, jo toksikoloģiskajā laboratorijā ātri var iegūt ļoti precīzu un objektīvu rezultātu," uzsver RPNC pārstāve Bendrāte.
Pilnais jaunās iekārtas nosaukums ir - Biočipu mikromatricu tehnoloģija (BMT) multiparametru narkotisko un psihotropo vielu identificēšanai bioloģiskās vidēs. To ražo Lielbritānijas kompānija Randox.