Savukārt Šuplinska Dienai pauda, ka pagaidām neesot dzirdējusi Kariņa pausto nostāju: "Tiesas lēmums tika saņemts īsi pirms Ministru kabineta (MK) sēdes, līdz ar to nav bijis laika detalizēti iepazīties ar norādītajiem argumentiem, kādēļ pieņemts šāds lēmums," atzīst Šuplinska un piebilst, ka ātrākais trešdien varētu sniegt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) skatījumu par tālāko rīcību.
Jau ziņots, pirmdienas vakarā tiesa lēma par labu bijušajam LU rektoram – izvērtējot viņa iesniegto lūgumu, tiesa apturēja lēmumu par Muižnieka neapstiprināšanu LU rektora amatā. Tiesas atzinumā uzsvērts, ka valdības rīkojuma uzskaitītie pārkāpumi LU rektora vēlēšanu norisē būtībā nav konstatējami, savukārt daļai nav tiesiskas nozīmes, jo tie vai nu nav tieši saistīti, vai arī ir nebūtiski ievēlēšanas norisē. Līdz ar rīkojuma atcelšanu ir zudis tiesiskais pamats organizēt atkārtotas rektora amata vēlēšanas, kā arī līdzšinējais LU rektora vietas izpildītājs Gvido Straube zaudē šo statusu. Augusta beigās pēc ilgām diskusijām valdība pieņēma lēmumu neapstiprināt Muižnieku rektora amatā pēc visu iesaistīto pušu paustajiem argumentiem. Kariņš intervijā Latvijas Radio uzsvēra, ka, pieņemot lēmumu, valdība pilnībā paļāvās uz ministres pārliecību, ka paustie argumenti ir gana spēcīgi. Premjera skatījumā valdības lēmums pilnībā ir Šuplinskas atbildība. "Ja tiesa vienā instancē konstatē, ka mūsu lēmums nav atbilstošs, mēs neuzstāsim uz savu taisnību, tādējādi paildzinot tiesvedību, bet gan veltīsim resursus tur, kur ir sabiedrībai svarīgāk," žurnālistiem norādīja Kariņš.
Saprātīgākais būtu vienoties
Jautāts, ko plāno darīt, lai risinātu esošo situāciju, Muižnieks Dienai skaidro, ka gaida, kāda būs pārējo iesaistīto pušu rīcība. "Uzskatu, ka mēģināt un turpināt tiesāties šobrīd būtu neproduktīvs lēmums. Tomēr mums kopīgi būtu jārod risinājums un izlīgums," spriež Muižnieks un piebilst, ka jautājums būtu jāpārrunā ar IZM un MK. Viņš uzsver, ka arī Valsts prezidents vairākkārt aicinājis iesaistītās puses vienoties bez valdības un tiesas iesaistīšanās jautājuma risināšanā. Viņaprāt, pašlaik viss ir atkarīgs no ministrijas lēmuma – ja IZM izlems pārsūdzēt tiesas spriedumu, tad par tālāko rīcību amatā atjaunotais LU rektora vietas izpildītājs spriedīs. Tāpat Muižnieks atgādina, ka tiesa pagaidām ir akceptējusi viņa lūgumu par valdības rīkojuma atcelšanu, taču lieta vēl tikai tiks skatīta tiesā.
Toties Šuplinska Dienai pastāstīja, ka uz šādu situācijas risinājumu – kopīgi vienoties visām iesaistītajām pusēm pārrunu ceļā, cerēja, līdz pat lēmumprojekts tika nodots izskatīšanai valdībā. Pašlaik ministre nevar pateikt, kāda tālāk būs IZM rīcība. Pēc MK sēdes žurnālistiem viņa pauda, ka juristi tiesas lēmumu izvērtē un viņi ir gatavi lēmumu pārsūdzēt.
Uz jautājumu, vai tiesas lēmums skar arī Straubes likvidēto LU Stratēģijas padomi un personālu, kas pēc valdības lēmuma pametis LU, Muižnieks atbild, ka nē – tiesas lēmums neattiecas uz LU iekšienē pieņemtajiem lēmumiem. Runājot par Stratēģijas padomes likvidāciju, Muižnieks pauž, ka "zināma loģika Straubes lēmumā bija". "Ja nav rektora, kas ir izveidojis padomi, tad attiecīgi nav vajadzības pēc padomes, bet jebkurā gadījumā plānoju atjaunot padomi," stāsta Muižnieks un norāda, ka pagaidām gan nav zināms, vai pēc atjaunošanas padomes sastāvs būs tāds kā iepriekš. Tāpat viņš skaidro, ka tālākos sadarbības plānus ir pārrunājis ar līdzšinējo rektora vietas izpildītāju: "Esam vienojušies ar Straubes kungu par tālāko sadarbību humanitāro zinātņu jomā."
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 2. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Latvijā ir muļķīga prakse
tiesa vēl neskatīja pēc būtības
Korumpēta tiesu vara