Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā Dienai apliecina, ka dienestā šāds izsaukums bijis. Tajā devušās vairākas mediķu brigādes, tajā skaitā ārstu speciālistu brigāde, kuras uzdevums ir steigties palīgā īpaši sarežģītās situācijās. Izsaukuma vietā mediķi palīdzību sniedza vairāk nekā stundu, tomēr sievietes dzīvību nav izdevies glābt. Savukārt jaundzimušo mediķi nogādāja slimnīcā apmierinošā stāvoklī turpmāku pārbaužu veikšanai.
Neliela daļa
Pēc Slimību profilakses un kontroles centrā pieejamajiem datiem, pagājušajā gadā Latvijā notikušas kopumā 18 458 dzemdības, tajā skaitā 284 bijušas plānotās ārpusstacionāra dzemdības jeb plānotās mājdzemdības. Gadu iepriekš – 18 984 dzemdības kopumā, no kurām 287 bijušas mājdzemdības. Pagājušajā gadā kopumā mirušas septiņas grūtnieces un dzemdētājas, bet gadu iepriekš – trīs. Jāuzsver, ka šie mirstības skaitļi nav atsevišķi tikai par ārpusstacionāra dzemdībās mirušajām mātēm, bet kopumā.
Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtība ir regulēta arī atbilstošajos Ministru kabineta noteikumos. Tajos cita starpā teikts, ka plānotās ārpusstacionāra dzemdībās dzemdību palīdzības sniegšanu atbilstoši individuālajām medicīniskajām indikācijām un kompetencei nodrošina ārstniecības iestādē strādājošs ginekologs-dzemdību speciālists vai vecmāte. Ārstniecības personai, kas gatavojas pieņemt mājdzemdības, pēdējo piecu gadu laikā profesionālās kvalifikācijas tālākizglītības ietvaros ir jābūt apguvušai apmācības kursu par augļa novērošanu, pieaugušo reanimāciju un jaundzimušo stabilizāciju.
Attiecīgie noteikumi regulē arī līguma noslēgšanu, izvēloties ārpusstacionāra dzemdības, kā arī ārstniecības personai nepieciešamo aprīkojumu dzemdību laikā. Tāpat noteikts, kā jārīkojas, konstatējot indikācijas dzemdētājas pārvešanai uz stacionāru ārstniecības iestādi.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 4. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!