Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca (PSKUS) speciālisti aicina aktīvāk vakcinēties topošās un jaunās māmiņas, vēršot uzmanību, ka viņu redzeslokā jau nonākuši vairāki desmiti grūtnieču, kuru veselības stāvoklis pasliktinājies Covid-19 ietekmē, aģentūru LETA informēja Janita Veinberga.
Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija un Imunizācijas valsts padome atbalsta nostādni, ka grūtniecība nav uzskatāma par iemeslu atlikt vakcināciju pret Covid-19, jo īpaši gadījumā, ja grūtniecei ir nopietnas saslimšanas vai papildus riska faktori jau pirms grūtniecības.
Latvijas mediķi vērš uzmanību, ka arvien vairāk bērnu saslimst ar garo klepu, un ir iespēja, kā to laikus novērst, bet speciālistu rekomendācijas nerod politiķu atbalstu. Grūtnieču vakcinācija var apturēt mirstību no garā klepus un saslimstību jaundzimušo un zīdaiņu vidū, taču līdz šim tā nav iekļauta grūtnieču aprūpes programmā un nav valsts apmaksāta.
Kopš pandēmijas sākuma ir veikti pētījumi, lai noteiktu Covid-19 infekcijas ietekmi uz grūtnieču veselību, grūtniecības norisi, augļa attīstību un Covid-19 ietekmi uz jaundzimušo veselību. Ievērojot ar grūtniecību saistītās fizioloģiskās izmaiņas un jaunāko pētījumu datus, grūtnieces tiek iekļautas grupā ar paaugstinātu risku smagai Covid-19 norisei. Latvijā, līdzīgi kā citās attīstītās valstīs, statistiski ļoti nozīmīga grupa veselības aprūpē un sociālajā aprūpes jomā nodarbināto personu ir reproduktīvā vecuma sievietes.
Publiskajā telpā šonedēļ asas diskusijas izraisījās starp plānoto mājdzemdību atbalstītājiem un to pretiniekiem. Šādas debates sākās pēc tam, kad Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents Roberts Fūrmanis mikroblogošanas vietnē Twitter paziņoja par kādu pagājušajā nedēļā mājdzemdībās notikušu traģēdiju, kurās mirusi jauna sieviete.
Rīgas pašvaldības policija (RPP) mediķiem nodevusi kādu piedzērušos grūtnieci, kurai pēc nonākšanas ārstu aprūpē sākušās dzemdības, aģentūru LETA informēja RPP.