“Tas, ka iedzīvotājiem ir vajadzīgas lētākas zāles, ir cēls mērķis, bet visai sarežģīti sasniedzams pašreizējos apstākļos. Šo uzsākot, ir jābūt datos pamatotai pārliecībai, ka plānotais tiešām nesīs nevis sarežģījumus, bet atvieglojumus – vai ražotāji reformas gaidās necels cenas jau tuvākajā laikā, vai medikamenti lielākajai daļai iedzīvotāju kļūs lētāki, vai tos būs iespējams piegādāt,” saka LFAA izpilddirektore Kristīne Jučkoviča. “Valstij ir tiesības regulēt farmācijas nozari, tomēr tas jādara ar domu, ka jau pašlaik esam ne īpaši pievilcīgs tirgus un visa Eiropa dzīvo pastāvīgā zāļu nepietiekamībā: tikai rūpīgs darbs ir iemesls, ka mūsu valstī tas nav tik krasi jūtams.”
Galvenie riski, ko rada ministrijas piedāvājums, ir iespējama zāļu retāka piegāde aptiekām, aptieku darbības apdraudējums nepietiekama finansējuma dēl, kā arī zāļu fiziskās pieejamības mazināšanās Latvijā.
LFAA uzskata, ka plānotā reforma ir nepārdomāta un ar aptiekām un farmaceitiem neizdiskutēta.
“Diskusijas ar aptieku nozari no ministrijas puses tika pārtrauktas pie pirmo iebildumu saņemšanas. Ne diskusijas sākumā, ne vēlāk nav ticis norādīts, kādi aprēķini un metodes tiek izmantotas un kādas izvēles veiktas, lai to vai citu summu aptieku darbam piemērotu. Turklāt laikā, kad plašsaziņas līdzekļi vēsta par ļoti dārgo zāļu ražotāju ne īpaši ētiskām darbībām Eiropā, Latvijā varam novērot, ka ministrija arī jaunās reformas sakarā strādā ciešā satvērienā ar ļoti dārgo zāļu ražotājus pārstāvošo organizāciju, un tas rada pamatotu satraukumu, jo arī jaunā reforma paredz neatklāt patiesās medikamentu cenas,”” saka K. Jučkoviča.
Pacients ir pelnījis gan uzticamu farmaceitisko aprūpi aptiekā, gan uzticamu un paredzamu zāļu piegādi, kas ar šo reformu netiks nodrošināta, uzskata LFAA. Aptiekām ir būtiska ātra un regulāra apgāde ar zālēm, taču, negatīvi ietekmējot zāļu apgādes uzņēmumu darbu, tas vairs nenotiks. Ministrijas pieeja, nosakot zāļu apgādes uzņēmumu piecenojumus un maksu par “receptes apkalpošanu” aptiekā, visdrīzāk, bijusi pārāk vienkāršota. Piemēram, valsts akciju sabiedrības “Latvijas Pasts” pakalpojumu tarifs par vislētākās vēstules nosūtīšanu ir 1,64 eiro, un, lai gan zāļu piegādes process iedzīvotājiem ir daudz sarežģītāks un atbildīgāks, samaksa par to paredzēta neproporcionāli zema visos izplatīšanas posmos.
Plānotā receptes apkalpošanas maksa aptieku nozarei rada nopietnas bažas. Aptieku darbība, lai gan dažādi regulēta, vēl aizvien Latvijā ir komercdarbība, un zāļu nonākšana pie iedzīvotājiem nav tikai "receptes pirmreizēja apstrāde". Ne 1,50 ne 2,50 eiro nekādā gadījumā nevar būt pietiekama samaksa par farmaceita darbu, kas ietver zāļu pasūtīšanu (var būt process, kurā jāsazinās ar vairākiem apgādes uzņēmumiem), reģistrēšanu, novietošanu, temperatūras režīma ievērošanu, izsniedzot – iedzīvotāja identitātes noskaidrošanu, darbu ar e-veselību, zāļu verifikāciju un nemaz nerunājot par sarunu ar klientu – profesionāļa, veselības aprūpes sistēmas darbinieka konsultāciju; iespējams, vēlāk arī – nederīgo medikamentu pieņemšanu no iedzīvotājiem u.c. Ja medikaments tiek izgatavots uz vietas aptiekā, tām jābūt pavisam citām, par kārtu lielākām summām, kurām būtu jānonāk aptiekas rīcībā. Tāpat nepieņemams ir arī piedāvājums, kad par vienā receptē izrakstītiem vairākiem medikamentiem, kas tiek izsniegti pa vienam, samaksa aptiekai pienākas tikai vienreiz, kaut pacients uz aptieku pēc zālēm nāks vairākas reizes un katru reizi, kad ieradīsies aptiekā, saņems farmaceitisko aprūpi.
Tāpat nozarei nav pārliecības, vai valsts pusē ir veikts mājasdarbs un visas valsts informācijas tehnoloģiju sistēmas ir gatavas jaunajai kārtībai. Jau šobrīd novērojam, ka NVD sistēma ar grūtībām apstrādā esošo recepšu daudzumu, bet, palielinoties apstrādājamo recepšu daudzumam, esošā sistēma kļūs vēl nestabilāka un var traucēt apkalpot pacientus.
Rezumējot, LFAA pārstāvētā aptieku nozare uzskata, ka VM piedāvātās nepārdomātās un neprognozējamās zāļu cenu reformas rezultātā samazināsies medikamentu pieejamība Latvijā un cietēji būs pacienti.