Latvijas Interneta asociācijas izpilddirektors Viesturs Pelšs Dienai teic - nav nekas neparasts, ka svētkos tirgotāji cenšas būt tuvāk savam klientam. Internets ir platforma, kurā to ir visai viegli izdarīt. Kaut gan ir īpaši rīki, kas spēj reklāmas nobloķēt automātiski, šādu programmu popularitāte nav pārāk liela. No vienas puses, reklāmu bloķētāji dzīvi atvieglo, no otras puses, tas cilvēkam laupa iespēju pilnvērtīgi iepazīties ar informāciju, atsevišķos medijos līdz ar atteikšanos no reklāmām pazūd iespēja noskatīties pat raidījumus.
Joprojām ir uzņēmumi, kas rada universālu reklāmkarogu neatkarīgi no interneta lietotāja personības, tomēr arvien izplatītāki kļūst tā sauktie internet cookies, kas ir svarīga biznesa sastāvdaļa tirgotājiem. Cookies izseko cilvēku. Tas tiek darīts mārketinga nolūkā, lai pēc iespējas precīzāk zinātu, kuras mājaslapas potenciālais klients apmeklē, par ko viņš interesējas, ko iegādājas interneta veikalos.
Interneta asociācijas vadītājs šajā sakarībā akcentē arī reklāmdevēju ētikas jautājumu - cik lielos apjomos viņi drīkst izmantot informāciju par ikvienu no mums.
Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) sūdzības par uzbāzīgajiem reklāmkarogiem nav saņemtas, un, ja kāds tomēr izlemtu sūdzēties, PTAC, visticamāk, nespētu līdzēt. "Kamēr baneris nepārkāpj godīgas komercprakses vai reklāmas prakses principus, mēs nevaram to ietekmēt. Tā nav mūsu kompetence," skaidro PTAC pārstāve Sanita Gertmane. "Ja baneris ir traucējošs, tas ir jautājums pašam portālam, kurā tas parādās, cik ļoti tam rūp lapas apmeklētāju, savu klientu ērtība."
Uz sarežģīto jautājumu, kā atrast līdzsvaru starp ieņēmumiem un interneta lietotāju ērtību, reklāmu veidotāji īsti atbildēt nevēlas. Viena no populārākajām reklāmas aģentūrām DDB tomēr saprot, ka pārlieku uzbāzīga reklāma var negatīvi ietekmēt cilvēka viedokli gan par produktu, gan arī portālu, kurā reklāma pamanīta.
Visu rakstu lasiet pirmdienas, 28.decembra, avīzē Diena!
Derglis