Piemēram, miljonāram un Kampara biedrības Latvijas-Ķīnas biznesa padome finansētājam Uldim Mierkalnam piederošais uzņēmums SIA Baltic Transport Lines līdz šī gada sākumam baudījis pret citiem tirgus dalībniekiem netaisnīgu labvēlību no va/s Latvijas dzelzceļš (LDz) meitassabiedrības LDz Cargo. Šis fakts varētu būt viena no daudzām atbildēm uz retorisko jautājumu, "kas vēderā Satiksmes ministrijai" un kādēļ politiskā cīņa par satiksmes ministra portfeli kārtējo reizi apdraud jaunās valdības izveidošanu.
Kampars savu atalgojumu un konkrētu, politiskā lobijā ieinteresētu uzņēmēju iemaksas nosaukt Dienai atsakās, apgalvojot, ka "biedrība nesaņem valsts finansējumu, līdz ar to tās rīcībā esošo finanšu līdzekļu izlietojuma detalizācija ir pilnībā biedrības iekšējā lieta". Šīs summas nav vienīgais, ko noklusē Kampars - kā noskaidroja Diena, biedrība patiesībā tikusi pie finansējuma arī no valsts uzņēmumiem.
2015. gadā par Kampara vadītās biedrības biedriem un atbalstītājiem kļuvis arī va/s Latvijas dzelzceļš (LDz) un LDz Cargo. LDz Cargo jaunais valdes priekšsēdētājs Māris Bremze Dienai atklāja, ka politiķa biedrībai šogad plānots iemaksāt 8000 eiro. LDz valdes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Aivars Strakšas Dienai atzina, ka aizvadītajā gadā saņemts rēķins par 8000 eiro iemaksu Kampara biedrībai, bet valsts uzņēmums to nav uzskatījis par vajadzīgu apmaksāt, jo biedrībā iestājies tikai pērn un LDz budžetā šāda pozīcija neesot iestrādāta. Par 2016. gadu Kampara biedrība vēl rēķinu neesot atsūtījusi. "Es saprotu, ka kaut kāda problēma tur ir - tu nesaproti, kam maksā - politiķim vai biedrībai, bet tā jau nav, ka viņi neko nedara. Ķīnas kravas mums ir ļoti svarīgas, un biedrība mums organizēja tikšanos ar Ķīnas vēstniecību. Ja viņi var tikt klāt Ķīnas amatpersonām - tas ir ļoti labi," skaidro Strakšas.
Arī Bremze skaidro, ka plānotā 8000 eiro iemaksa un LDz Cargo iestāšanās Vienotības politiķa biedrībā skaidrojama ar mērķi "izmantot biedrības potenciālu un piedāvāt LDz Cargo kravu pārvadājumu produktus kā alternatīvu Ķīnas kravu plūsmas apkalpošanā". Ja ticēt atbildīgo amatpersonu un paša politiķa teiktajam, Kampars pa tiešo nav lūdzis konkrētajam uzņēmumam piešķirt izdevīgās atlaides. Faktiski valsts kapitālsabiedrību valžu locekļi neoficiālās sarunās nekad nav slēpuši, ka ir ķīlnieki ministriju kontrolējošās partijas rokās.
Visu Agneses Margēvičas rakstu Kampars izraksta rēķinus lasiet trešdienas, 27.janvāra, laikrakstā Diena!