"Draugi, nav labi! Mēs jau astoņas nedēļas no vietas redzam, ka saslimstība ar Covid-19 aug un aug, un diemžēl aug arī mirstība," sacīja Kariņš, nosaucot šo par lielāko krīzi, kādu Latvija piedzīvojusi kopš neatkarības atgūšanas.
Premjerministrs klāstīja, ka šonedēļ Latvijas rādītāji ir pārsnieguši Vācijas rādītājus, kā arī neesot indikāciju, ka Covid-19 saslimstības pieaugums samazinātos. Vienlaikus viņš akcentēja, ka Vācijas veselības aprūpes sistēma ir ļoti bagāta un spēj tikt galā ar šādu uzliesmojumu, taču Latvijas aprūpes sistēma esot uz izdzīvošanas robežas. Jau tagad slimnīcas un ārsti ir pārslogoti, tāpēc nepieciešams rīkoties, pauda Kariņš, uzsverot, ka vislabākais veids, kā uzvarēt šo vīrusu, ir ievērot drošības pasākumus, lai vispār nesaslimtu.
Ministru prezidents arī norādīja, ka Covid-19 ir elpceļu infekcijas vīruss, kas grib, lai cilvēki sanāktu kopā un inficētu viens otru.
"Ja vīrusa stratēģija ir panākt, ka esam tuvu viens otram, tad mūsu stratēģija ir pretēja - nodrošināt, ka esam tālāk viens no otra," uzsvēra Kariņš, skaidrojot, ka tāda bijusi arī valdības stratēģija, proti, nodrošināt lielāku distanci starp cilvēkiem un samazināt kontaktēšanos.
Viņš atzina, ka šī pieeja nenes nepieciešamos rezultātus, jo pārāk daudzi vieglprātīgi ievēro drošības pasākumus un visas nepieciešamās prasības. Kariņš arī atzina, ka valdības lēmumu pieņemšanas procedūra ar dažādiem viedokļiem un panāktajiem kompromisiem ir novedusi pie tā, ka valdības noteikumi daudziem nav pilnībā saprotami un reizēm šķiet pretrunīgi vai nekonsekventi.
Premjers atkārtoti aicināja ikvienu sabiedrības locekli ievērot noteiktos ierobežojumus - nepulcēties, neciemoties un distancēties, kā arī solīja, ka nāks klajā ar rosinājumu ne tikai ieviest stingrākus ierobežojumus, bet arī pagarināt Covid-19 dēļ noteikto ārkārtējo situāciju.
Vienlaikus viņš kā valdības vadītājs solīja mainīt līdzšinējo pieeju un rosināt ne tikai pieņemt stingrākus ierobežojumus, bet padarīt šo sistēmu saprotamāku visiem.
"Visiem jāsaprot, ka šī ziema nebūs viegla, jo mēs turpināsim kopīgi cīņu ar Covid-19. Būs jācieš ierobežojumi un aizliegumi," pauda premjers, vienlaikus uzsverot, ka mums sevi ir jāpasargā līdz laikam, kad būs pieejamas vakcīnas. Valdība jau strādājot pie vakcinācijas plāna.
Premjers arī atgādināja, ka valdība līdz šim jau pieņēmusi virkni lēmumu, lai atbalstītu uzņēmējus un darba devējus. Latvijā jau šobrīd jebkurš uzņēmums, kas piedzīvo 20% [apgrozījuma] kritumu, var pieteikt valsts atbalstu, lai subsidētu darbinieku algas. Tāpat cilvēkiem, kas zaudē darbu ir pieejams dīkstāves pabalsts, neatkarīgi no tā, kā cilvēks bijis nodarbināts vai kādā nodokļu režīmā ir strādājis.
Vēl pie atbalsta pasākumiem premjers izcēla ārstus un mediķus, kuri uzskatāmi par "frontes līnijas cīnītājiem", norādot, ka jaunnedēļ valdība izskatīs iespēju sniegt lielāku finansiālu atbalstu mediķiem.
Jau ziņots, ka Covid-19 izplatības dēļ valstī kopš 6.novembra izsludināta ārkārtējā situācija, kuras dēļ ir noteikta virkne ierobežojumu, tai skaitā arī attiecībā uz publiskiem pasākumiem un pulcēšanos. Noteikta arī prasība daudzās sabiedriskās vietās lietot mutes un deguna aizsegus. Galvenās iestādes, kuras kontrolē šo ierobežojumu ievērošanu, ir Valsts policija un pašvaldību policijas.
Sestdien Latvijā atklāti 414 jauni Covid-19 gadījumi, bet četri ar jauno koronavīrusu sasirgušie miruši. Savukārt līdz šim kopumā Latvijā ar Covid-19 saslimušas 16 975 personas, izveseļojušās 1719 personas, bet 197 mirušas, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati.
Pagājušajā diennaktī Latvijā stacionēti 44 Covid-19 pacienti, līdz ar to kopumā slimnīcās patlaban ārstējas 510 ar jauno koronavīrusu sasirgušie, kas ir par 26 vairāk nekā diennakti iepriekš, liecina Nacionālā veselības dienesta apkopotie dati. Šis ir līdz šim lielākais vienlaikus slimnīcās esošo Covid-19 pacientu skaits.
No visiem patlaban slimnīcās esošajiem Covid-19 pacientiem 478 ir ar vidēji smagu slimības gaitu, bet 32 - ar smagu slimības gaitu.
Papildināta visa ziņa.