Tomēr aptuveni 30 vietās pilsētā ekrānos redzamais rada aizdomas par pašvaldības resursu izmantošanu, lai izceltu pilsētā valdošā politiskā spēka Latvijai un Ventspilij pārstāvjus. Par notikumiem Ventspilī jau ieinteresējies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).
Eiropiešu digitālo prasmju veicināšana jeb SEED - tā saucas starptautiskais projekts, kuru līdzfinansē Eiropas Komisija (EK), lai palīdzētu iedzīvotājiem apzināties, kas ir e-pārvalde un kādu labumu tā sniedz. Tajā iesaistījusies arī Ventspils pašvaldība, kuras finansējums projekta realizācijai pilsētā ir 280 000 eiro.
Projektā iecerēts ar interaktīvo ekrānu palīdzību nodrošināt pilsētas iedzīvotājiem un viesiem bezmaksas pieeju aktuālajai pašvaldības informācijai un e-pakalpojumiem, apgalvots Ventspils domes mājaslapā.
Projekta ietvaros aptuveni 30 vietās Ventspilī parādījušies iespaidīgu izmēru ekrāni - no pusotra līdz diviem metriem pa diagonāli. Tajos redzamas ziņas par laika apstākļiem, informācija par SEED projektu, Ventspils domes portāla rakstu pieteikumi.
Tomēr, kā novērojis Latvijas radio, galvenokārt uz ekrāniem mainās attēli, kuri pieteikti kā Pašvaldības paveiktais no 2009.gada.
Starp dažādiem pilsētas skatiem un pasākumiem regulāri manāmas bildes, kurās galveno lomu spēlē valdošās partijas Latvijai un Ventspilij pārstāvji, kas kandidē gaidāmajās vēlēšanās. To vidū ir gan no pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas atstādinātais Aivars Lembergs, gan citi domes deputāti, gan pašvaldības iestāžu vadība.
Kopumā ekrānu iegādei sludināti 12 iepirkumi, kuros iztērēti nepilni 67 000 latu.
Ventspils domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Blumbergs sakās neko nezinām par ekrāniem. Tomēr viņš apgalvo, ka „tā ir pašvaldības atskaite, kurā iepazīstina, ko tā dara ikdienā”.
Blumbergs norāda, ka atbildīgais par ekrānu uzstādīšanu ir Ventspils Digitālais centrs projektu vadītājs Kristians Jacevičs. Viņš ir Latvijai un Ventspilij valdes loceklis un iekļauts domes vēlēšanu kandidātu sarakstā.
Savukārt, opozīcijas deputāti apgalvo, ka par šādu ekrānu iepirkšanu un satura raidīšanu tajos nav lēmuši un pieļauj - informācija par to varētu būt aizslēpta aiz kāda vispārīga projekta nosaukuma. To saka gan Jeļena Garbuzova no partijas Tautas kontrole, gan Dace Korna no Vienotības, gan Ivars Landmanis no Reformu partijas.
Opozīcija uzskata, ka šādi tērēt nodokļu maksātāju naudu nav lietderīgi. Jo ventspilniekiem faktiski tiekot kultivēta sajūta, ka viss pilsētā notiekošais ir dažu cilvēku nopelns.
Arī tas, kā ekrāni iepirkti, rada jautājumus. Visos iepirkuma konkursos uzvarēja Ventspils firma „Reloko”. Vairumā gadījumu akciju sabiedrība Capital bija piedāvājusi par dažiem simtiem latu zemāku cenu, taču visos iepirkumos tehnisku iemeslu dēļ no konkursa izslēgti. Vienā gadījumā pat pēc tam, kad tika pasludināti par uzvarētāju.
Šulcs pieļauj, ka iepirkums varētu būt sadalīts starp vairākām iestādēm, jo Iepirkumu uzraudzības birojā var sūdzēties par konkursiem virs 20 tūkstošiem latu. Tagad birojs, kas uz sūdzības izskatīšanas laiku var arī apturēt līguma slēgšanu, iejaukties iepirkumu norisē nevarēja.
Pat uzvarējušā Reloko valdes priekšsēdētājs Uldis Cīrulis atzīst, ka daudzi mazie iepirkumi bija apgrūtinoši: "Principā visur bija izgatavoti specifiski stiprinājumi, jo vietas pēc pasūtītāja prasības bija norādītas. Beigās tas rieciens nemaz tik salds nesanāca."
Atbildīgais par iepirkuma specifikāciju bija Jacevičs no Digitālā centra. Viņš Reloko uzvaras konkursos skaidro ar tā kvalitatīvu piedāvājumu. "Tika atklāts, ka viņu piedāvājums nebija kvalitatīvais," viņš skaidro Latvijas radio.
Ar aizdomām par vietējā uzņēmuma lobēšanu un iepirkumu komisiju pārkāpumiem „Capital” bija vērsies arī Ventspils domē, taču saņēma atbildi, ka pašvaldības iestādes un uzņēmumi iepirkumu procedūras veic neatkarīgi no domes. „Absolūti tā nav iepirkuma dalīšana. Katra juridiska persona pati pērk. Var būt centralizētie iepirkumi, var nebūt centralizētie,” norāda domes Ekonomikas nodaļas vadītājs Laimonis Strujevičs. Vaicāts, kā var būt, ka uzreiz vairākas pašvaldības iestādes izsludina iepirkumus, viņš norāda, ka visas iestādes ir pieslēgtas vienotam tīklam, kurās darbojas kopā. „Par jebkuru jautājumu ir apspriede (..) Ir plānošanas sanāksme jebkurā uzņēmumā, jebkurā reģionā,” norāda Strujevičs, noraidot apgalvojumu, ka Ventspils dome vēlējusies izvairīties no IUB uzmanības.
Tomēr gan konkursu norisi, gan to, kas tiek rādīts nopirktajos ekrānos, apņēmies izvērtēt KNAB.
„Es varu apstiprināt, ka birojs ir uzsācis pārbaudi par šiem iespējamajiem aģitācijas un administratīvā resursa izmantošanas gadījumiem Ventspilī," informēja KNAB.
"Vienlaikus mēs šīs pārbaudes ietvaros pārbaudīsim iepirkumu par šo informatīvo ekrānu piegādi un uzstādīšanu. Proti, šo iepirkumu atbilstību normatīvo aktu prasībām, un šīs pārbaudes nolūks būs konstatēt, vai šajās darbībās nav saskatāmas, kādas koruptīvu darbību pazīmes un pārbaudīsim vai amatpersonas nav rīkojušās interešu konfliktā,” skaidro KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Inga Soloveja.
Savukārt EK pēc būtības neatbildēja uz jautājumu, vai SEED izmantošana šādā veidā atbilst projekta mērķim. Komisija vien norāda, ka ekrānu iegādi Eiropas Savienība nefinansē. Tomēr, ja rodas aizdomas par pārkāpumiem fondu izmantošanā, Komisija var veikt papildu pārbaudes vai pat pieprasīt pilnu auditu projekta dalībnieka telpās. Nav gan skaidrs, vai Eiropas Komisija kaut ko tādu plāno darīt Ventspilī.