Komercbanku asociācija savu pozīciju pauda arī par likumprojektu atbildīgajā Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā, kur šis deputāta Andreja Elksniņa (SC) priekšlikums tika noraidīts, ievērojot sniegtos argumentus. "Diemžēl Saeimas plenārsēdē balsojums par šo populistisko priekšlikumu bija pozitīvs," paziņojumā medijiem norāda asociācija.
Komercbanku asociācija uzsver, ka parlamentāro izmeklēšanas komisiju primārais uzdevums ir izmeklēšanas veikšana tādiem mērķiem, kas saistīti ar likumdošanas pilnveidošanu un izpildvaras parlamentārās kontroles veikšanu. Komisijas uzdevums nav operatīvās darbības veikšana un noziedzīgu nodarījumu izmeklēšana. Tādēļ parlamentārās izmeklēšanas komisiju likums jau paredz kārtību, kādā parlamentārās komisijas var iegūt tās darbībai nepieciešamo informāciju, pieprasot to no atbildīgajām valsts un pašvaldību institūcijām, piemēram, no Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, Ģenerālprokuratūras, izmeklēšanas iestādēm, Kontroles dienesta, tiesām, Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts kontroles, Latvijas Bankas un citām iestādēm. Pašlaik jau visām kompetentajām iestādēm ir iespēja saņemt no kredītiestādēm visu nepieciešamo informāciju.
Turklāt likuma pantā vispār nav norādīts, kas var parakstīt šādu pieprasījumu, pieprasāmo ziņu apjoms ir pārāk plašs un vispārīgs, tādējādi apdraudot gan jebkura klienta datu aizsardzību kredītiestādē, gan arī komercnoslēpumus, norāda komercbankas.
Asociācija sola izvērtēt iespējamos veidus, kā turpināt aizstāvēt savu pozīciju un banku klientu datus.
Kā ziņots, Saeima šodien galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus Kredītiestāžu likumā. Parlamentārieši atbalstīja deputāta Elksniņa priekšlikumu, kas paredz kredītiestādēm sniegt arī parlamentārās izmeklēšanas komisijai nepieciešamo informāciju, kas vajadzīga komisijas uzdevumu veikšanai.
Elksniņš Saeimas sēdē skaidroja, ka likumā uzskaitītas daudzas iestādes, kurām kredītiestādes sniedz informāciju. Tās ir gan izmeklēšanas iestādes, gan noziedzīgo līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesti, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, prokuratūra, operatīvās darbības iestādes, tiesu izpildītāji, Valsts kase, Valsts kontrole, Valsts ieņēmumu dienests u.c. Deputāts uzsvēra, ka viņa priekšlikuma mērķis ir papildināt šo sarakstu ar parlamentārās izmeklēšanas komisiju. Konkrētā priekšlikuma nozīme un būtība tika apspriesta parlamentārās izmeklēšanas komisijā saistībā ar "Latvijas Krājbankas" gadījumu. Šādas izmaiņas bija nepieciešamas, lai nodrošinātu parlamentāro kontroli un parlamentārās izmeklēšanas komisijas darbotos efektīvi.