Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) kopumā pārbaudījis 34 studentu kopmītnes galvaspilsētā. Fiksēti arī rupji ugunsdrošības normu pārkāpumi, taču dienests neatklāj, tieši kurās kopmītnēs tas noticis. Ugunsdzēsēji norāda, ka vainīgie zina par pārkāpuma smagumu un jau ir saņēmuši bargāko administratīvo sodu.
"Evakuācijas izejas ārkārtas situācijai ir noslēgtas tā, ka tas, kas noteikts Ministru kabineta noteikumos par trīs sekunžu atvēršanu - lielākā daļa šīs prasības nespēj izpildīt. Tātad risinājums būtu, ka šīs durvis tiktu pieslēgtas pie automātikas un tās momentā atbloķētos," saka VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš.
Citviet nestrādājusi arī ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācija. "Ja nav savlaikus paziņots, vēl evakuācijas durvis ir aizslēgtas, tad rezultāts var būt diezgan bēdīgs," secina VUGD pārstāvis.
Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU) galvaspilsētā negaidītajā nakts vizītē pārbaudītas visas septiņas kopmītnes, taču augstskola vēl nezina pārbaužu rezultātus.
"Dienesta viesnīcās, kas mums 2014. gadā ir pilnībā renovētas, mums pat uzteica, ka nav pat ko aizrādīt. Par pārējām, kas celtas jau pirms laba laika - 60. gados, protams, mazas niansītes ir. Piemēram, panikas rokturis, ko uz rezerves durvīm nevaram uzlikt, jo tās fiziski ir koka, vai evakuācijas plānā ceļš nav iezīmēts zaļā krāsā, kā tas ir pēc šodienas noteikumiem, bet ir vēl palicis sarkanā krāsā," stāsta RTU Studentu viesnīcu nodaļas vadītāja Iveta Sveržicka.
Arī Latvijas Universitāte (LU), kuras kopmītnes pārbaudītas, rezultātus vēl nezina.
"Pret ugunsdrošību universitāte attiecas ļoti atbildīgi. Universitātei ir ugunsdrošības inženieris, kurš seko līdzi normu izpildei, personāla apmācībai, līdz ar to šis jautājums nav atstāts novārtā, tam tiek sekots līdzi," saka LU Tehniskā nodrošinājuma daļas inženieris Ivars Trūps.
Jāpiebilst, ka studentu kopmītnes ir ne tikai augstskolām, bet arī profesionālajām skolām. Ugunsdzēsēji šomēnes turpinās negaidītās pārbaudes nakts laikā objektos, kur nakšņo cilvēki, piemēram, sociālās aprūpes iestādēs, slimnīcās un internātskolās.